Üniversite Tercihi Nasıl Yapılır?

Üniversite Tercihi Nasıl Yapılır?

 • 9 Aug 21
 • 385 views
 • 1 Comment

Üniversite tercihi kararı bir insanın hayatındaki en önemli kararlardan biridir çünkü insan üniversite ile birlikte kendini tanır, çevresini oluşturur, geleceğine yön çizer ve eğitim sonrası hayatına ilk adımını hemen üniversite sonrası atar. 

Öğrencilerin birçoğu erken yaşta doğru tercih kararını verme donanımına sahip değil. Okullardan, çevreden ve üniversitelerden gelen bilgi bombardımanı, öğrencilerde nasıl hazmedileceği bilinmeyen aşırı bilgi yüklenmesine ve kafa karışıklığına neden oluyor. Bu bilgi çokluğunun yanı sıra çevreden gelen doğru-yanlış yönlendirmeler, ailenin beklentileri ve öğrencinin kendini henüz tam anlamıyla tanımamış olmasından ötürü yaşadığı kimlik ve kariyer kargaşası bu sürecin tuzu biberi oluyor. 

Bu yazının amacı bu karar sürecine akılcı bir temel oluşturarak, bu karar verme durumunda olan siz öğrencilere yardımcı olmaktır. “Üniversiteyi hangi kritere göre seçmeliyim?” sorusuna cevap ararken şu üç ana başlığı dikkate almanın gerekli olduğunu belirterek başlayabiliriz: Akademik Kadro, Üniversitenin Öğrenci Profili/Mezunları ve Üniversitenin Eğitim Sistemi ve bu sistemi destekleyen Kampüs Olanakları.

Akademik Kadro

Okumak istediğiniz bölümü oluşturan akademisyenler sizin o alandaki eğitim ve öğretim gelişiminiz adına en önemli kriterlerden biridir. Akademisyenlerin eğitim düzeyleri, alanlarındaki deneyimleri, yaptıkları akademik araştırmalar ve yayınları, yurtdışı deneyimleri, tam zamanlı akademisyen sayısı, akademisyenlerin ders yükü, üniversitenin öğretim üyelerine sağladığı araştırma olanakları ve desteği, o bölümde yürütülen projeler, akademisyenlerin aldıkları ödüller ve akademisyenleri yurtdışı bağlantılı yürüttüğü yayın ve proje çalışmaları o üniversiteye ve bölüme ait akademik kadronun değerini ortaya koyar.

Öğrenci Profili ve Mezunları

Üniversiteyi analiz ederken, akademisyenler kadar öğrencilerin profili de üniversiteyi anlama adına önemlidir. Öğrencilerin demografik yapısı, sosyo-ekonomik durumu, üniversite öncesi ve üniversitedeki akademik başarıları, öğrencilerin kampüs içinde ve dışında yürüttüğü sosyal faaliyetleri, üniversite döneminde sosyal sorumluluğa ve kariyer gelişimi adına stajlara ayırdıkları zaman ve mezuniyet sonrası çizdikleri eğitim yada kariyer yolları bize üniversiteyi ve üniversitenin öğrenci ve mezun profili anlamada ışık tutar. Üniversite okumaktaki amaç o üniversitede öğrenci olmak ve sonrasında hayatınıza doğru yön vermek ise, o üniversitenin öğrencilerini anlamakla başlamak en doğru kriterlerden biri olacaktır. 

Üniversitenin Eğitim Sistemi ve Kampüs Olanakları

Üniversitenin eğitim sistemini analiz ederken dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır: Üniversitenin eğitim felsefesi, akademik programlarının içeriği, eğitim dili, eğitimde teknoloji kullanımı, akademik rehberlik desteği, yurtdışı değişim programı olanakları, Avrupa’ya uyumu ve uluslararası akreditasyonudur. Bu noktalar ne kadar güçlü ise o üniversitenin eğitim sistemi o kadar güçlü ve geçerlidir. Öte yandan bu eğitim sistemini destekleyici olarak kampüsün fiziksel olanakları da çok önemlidir. Kampüsün yeri, büyüklüğü, sahip olduğu fakülte binaları ve bu binaların bölümlere göre donanımı, öğrencilere ayrılmış olan sosyal alanlar, ulaşım, yurt imkânı sunması, mali konulardaki desteği, burs imkanlarının ihtiyacı doğru analiz edilerek sunuluyor olması, kariyer merkezinin olması ve öğrencilerin sektöre yönelik sürekli destekleniyor olması gibi kampüs olanakları, öğrencinin doğru tercih yapması sürecinde etkili olacaktır. 

Görüldüğü gibi üniversite tercihi ciddi bir analiz süreci ve hazırlık gerektirir. Kararı vermek için gerekli olan tek şey puan değildir, kararı belirleyen öğrencinin öncelikleri ve bu önceliklere göre kendine uyan doğru üniversiteyi bulmasıdır. 

Tercih yapacak öğrencilerin elbette ki bu analizleri yapmak için gereken tüm verilere ulaşmasının mümkün olmayacağını biliyoruz. Bu sebeple ulaşılabilecek maksimum bilgiyi edinme adına şu tavsiyelerde bulunabiliriz:

 • Sizin kriterlerinize uyduğunu düşündüğünüz üniversiteleri mutlaka ziyaret edin. Ziyaret sırasında yukarıda bahsettiğimiz kriterleri dikkate alarak kampüs içindeki akademisyenlere, öğrencilere ve çalışanlarına aklınızdaki soruları sorun.
 • Ziyaret sırasında, öncesinde ya da sonrasında üniversitenin öğrencileri ile mutlaka tanışın, konuşun, görüşün. İçeriden alınan samimi bilgi en kıymetli bilgidir.
 • Üniversitenin mezunlarına Linkedin’den ulaşın ve tercih etmek istediğiniz bölüm ile alakalı soruları sorun, eğitim sonrası kariyer imkanlarını araştırın.
 • İnternet üzerinde forumlarda o üniversite ile alakalı yorumları okuyun, çok tekrar edilen negatif konular varsa mutlaka dikkate alın.
 • Görüşebilirseniz üniversitenin kariyer merkezi ile tanışın ve öğrencilere ne kadar zaman ayırdıklarını ve nasıl destek verdiklerini sorun.
 • Üniversitenin yurtdışı değişim programlarını yöneten birim ile görüşün, üniversite dönemi ya da sonrası yurtdışı hayaliniz varsa nasıl programlar sunduklarını sorgulayın.
 • Çiğdem( 20 Aug 21 07:13 )

  Üniversiteleri ziyaret etmek için randevu almak gerekiyor mu?