TYT sınavı, üniversiteye girmek isteyen öğrenciler için büyük önem taşıyan bir sınavdır. Öğrencilerin sınavda başarılı olmaları, onları iyi biri üniversite kazanmalarını sağlayacaktır. Sınavda başarıyı yakalamak isteyen kişilerin düzenli çalışması şarttır. Bu düzeni yakalamak için ise bir çalışma programına sahip olmak gerekir. Bu çalışma programına sadık bir şekilde çalışıldığı takdirde öğrenciler hayallerinde olan üniversiteyi ve bölümü kazanabilirler. Peki, TYT çalışma programı nasıl hazırlanmalı? Bu yazımızda dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsedeceğiz.

Kendinizi Analiz Edin

Öğrencilerin en çok zorlandığı konulardan biri, kendini yeterince analiz etmeden bir programa uymaya çalışmasıdır. İlk öncelikle öğrenci kendini analiz etmelidir. Bu öğrenci dikkat sorunu yaşıyorsa ya da ders çalışmaya alışkın biri değilse kısa molalı ama uzun ders saatleri olmayan bir ders programı çıkarmalıdır.

Derslerin Çalışma Süresini Belirleyin

Hangi derse ne kadar vakit ayırmanız gerektiğini saptamalısınız. Bazı dersler herkes için daha çok vakit ayırılması gereken derslerdir. Bu dersleri öncelik olarak aldıysanız programınızda da ona göre yer vermelisiniz.

Konuları Haftalara Bölün

Ders önceliğini belirledikten sonra TYT konularını haftalık olarak bölmeniz gerekir. Hangi konuları ne zaman bitirmeniz gerektiğini net bir şekilde belirlerseniz, işiniz daha da kolaylaşacaktır.

Zamanınızı Belirleyin

Uyku saatinizi, yemek saatinizi ve kendinize ayıracağınız vakti belirlemeyi unutmayın. Ders çalışacağınız saatleri ve günleri de net olarak belirlemeniz gerekecek. Detaylı bir planlama ile TYT çalışma programınızdan verim alabilirsiniz.

Konu Çalışma-Soru Çözme Alanları Yaratın

Ne zaman bir konu çalışacağınız ve o konular için soru çözeceğiniz belli olmalı. Hatta TYT denemesi çözeceğiniz zamanı da çalışma programınızda yer vermelisiniz.

Rutinleriniz Belirli Olsun

TYT çalışma programından verim almak istiyorsanız, belli günlerinizi hangi derse ayıracağınızı, ne zaman deneme çözeceğinizi veya spesifik olarak hangi günlerde paragraf soruları çözeceğinizi belirleyin. Bu belirlediğiniz şeyleri, rutin olarak uygulamaya özen gösterin.

Değerlendirme Yapın

Belirlediğiniz TYT çalışma programının verimini anlamak için gün sonunda veya haftanın sonunda deneme sonuçlarınıza göre, testlerdeki başarınıza göre bir değerlendirme yapın. Eğer sonuçlarınız iyiyse ve daha da iyiye gidiyorsa programınıza devam edin. Bir düşüş varsa ise farklı yöntemlerle programınızı tekrardan oluşturun.