Türkçe Dersinde Nasıl Başarılı Olunur?

Türkçe dersi, bazı öğrenciler için zor bulunurken bazıları için ise kolaydır. Kolay olma sebebi, öğrencinin bu derse doğru yöntemlerle çalışmasıdır. Bu yazımızda sizlere bu yöntemlerden bahsedeceğiz.

Konu Çalışması Yapılması

Türkçede başarılı olmak isteyen bir öğrencinin ilk olarak tüm konulara hakim olması gerekiyor. Konularda eksiğiniz olduğunu düşünüyorsanız, ilk önce bunları tamamlamanız gerekir.

Yazarak Çalışma

Sadece dinleyerek ve hiç not almadan Türkçede başarılı olmanız mümkün değildir. Konuların notunu almanız gerekir.

Konu Özeti Çıkarmak

Yazdığınız konuların özetini çıkarmak ve bunları notlar halinde elinizde tutmanız, çalışırken sizi çok daha rahat ettirecektir. Önceden çalıştığınız konuları tekrar çalışmanız gerektiğinde bu notlara bakabilirsiniz.

Kitap Okumak

Türkçe dersinde, özellikle paragraf soruları çok ağırlıklıdır. Okuduğunuzu anlayıp kavramak için kitap okumaya özen göstermeniz gerekir. Kitap okumak, paragraf sorularında hızınızı artıracaktır.

Programlı Çalışmak

Her derste olduğu gibi Türkçede de programınızı hazırlamanızı tavsiye ederiz. Çıkardığınız programda, haftalık çalışma saatinizi belirleyebilirsiniz. Çalışma saatinin dışında programlı bir şekilde soru çözmekte Türkçede başarılı olmanızı sağlayacaktır.