Tarih Dersinde Nasıl Başarılı Olunur?

Tarih dersi içeriğinde çok fazla bilgi içerdiğinden, akılda tutması zor olan birçok detayı vardır. Ancak tarihte başarılı olmak, sanıldığı kadar zor değildir. Gerekli çabayı gösterdiğiniz takdirde bu derste başarılı olabilirsiniz. Bunun dışında uygulayabileceğiniz birkaç yöntem de vardır.

Önemli Bilgileri Not Almak

Başta da söylediğimiz gibi, tarih çok detaylı bir derstir. Her detayı yazmak mümkün olmayabilir. Önemli olan yerleri, kendi cümlelerinizle not alabilirsiniz.

Belgesel/Film İzlemek

Tarihte bazı konularla ilgili birçok belgesel ve film bulunmaktadır. Tarihte başarılı olmak için yapabileceğiniz en eğlenceli adımlardan biri, bu filmleri veya belgeselleri izlemektir. Yalnız her film gerçeği yansıtmayabilir. O yüzden doğruluğundan emin olduklarınızı izleyebilirsiniz.

Zihninizde Görselleştirin 

Anlatılan konuları, kendi zihninizde görselleştirmek kalıcılığı artıracaktır. Anlatılan şeyleri, bir yandan dinleyin fakat zihninizde canlandırmaya da izin verin.

Notlarınızı Ses Kaydına Alın

Çıkardığınız notları sesli okurken bir yandan da kendi sesinizi kaydetmeye deneyin. Konuyu anlatırken ki kaydettiğiniz sesi, toplu taşımada, uyurken, yürürken veya istediğiniz herhangi bir alanda dinleyebilirsiniz. Dinlerken kulak dolgunluğu olacağından, konuları da çok iyi kavramış olursunuz.