SWOT Analizi ile Doğru Meslek Seçimini Yapabilirsiniz!

SWOT Analizi ile Doğru Meslek Seçimini Yapabilirsiniz!

  • 11 Aug 21
  • Dersimix Akademi
  • 346 views
  • 0 Comment

Meslek seçimi, özellikle lise son sınıf öğrencilerinin kafasını çok fazla kurcalayan bir konudur. Gelecekte hangi mesleği yapmak istediğini, o mesleği sevip sevmeyeceğini veya uygun olup olmadığını birçok kez düşünürler. Fakat öğrenciler bazı zamanlar bu soruların cevaplarını, yanlış yöntemlerle aradıkları için veya çevresel etmenlerden dolayı yanlış meslek seçimine mağruz kalırlar. Bunun sonucunda gelecekte hiç istemediği bir işi yapmaya zorlanmış birini görebiliriz. Bu gibi durumların önüne geçmek için öğrencinin kendini tanıyabilmesi ve potansiyelini keşfedebilmesi gerekir. Eğer ki öğrencinin neyi yapmak hoşlandığını ve neye yeteneği olduğunu öğrenebilirsek o kadar doğru bir meslek seçimi yaptırabiliriz.

Öğrencinin kendini tanıyabilmesi için yapabileceği bazı yöntemler vardır. Bu yöntemlerden biri, son zamanlarda karşımıza sık sık çıkan SWOT analizi’dir. Bu yöntemin amacı, kişilerin bir karara varmadan önce, tüm faktörleri değerlendirmesi ve bu yönde bir farkındalık kazanmasıdır. SWOT analizi, İngilizce’den gelen dört adet kelimenin baş harflerinin bir araya getirilmesiyle oluşmuştur. Sırasıyla; strenghts, weaknesses, opportunities ve threats’dir.

  • Strengths (Güçlü Yönler); kişilerin sahip oldukları güçlü özellikleridir.

  • Weaknesses (Zayıf Yönler); kişilerin sahip oldukları zayıf yönleridir.

  • Opportunities (Fırsatlar); bu kişinin analiz ettiği durumla ilgili sahip olduğu avantajları gösterir.

  • Threats (Tehditler); kişinin analiz ettiği durumla ilgili sahip olduğu dezavantajları gösterir.

Peki, bu analizi seçmek istediğini meslekte nasıl uygulayabilirsiniz? Biraz da bundan bahsedelim. İlk olarak güçlü yönlerinizi belirlemeniz gerekiyor. Güçlü yönlerinizi iletişim, sosyallik, analitik düşünme gibi şeyler olarak belirleyebilirsiniz. Eğer iletişim yönünüzün kuvvetli olduğunu, insanlarla ilişkinizin sağlam olduğunu düşünüyorsanız, insanlarla iç içe olan meslekleri tercih olarak düşünebilirsiniz. İkinci adım olarak ise zayıf yönlerinizi belirlemek. Sabırsızlık veya iletişimin zayıf olması gibi özellikler belirleyebilirsiniz. Buna göre bir analiz yaparak yine size uygun olmayan meslekleri eleyebilirsiniz. Üçüncü adımda ise sizin için uygun olduğunu düşündüğünüz mesleğin, size olan fırsatlarını belirlemek. Buna örnek olarak çalışma alanları, iş bulabilme imkanı, maaş gibi faktörleri düşünebilirsiniz. Son olarak ise meslek seçiminizdeki tehditleri belirlemek. Meslekteki tehditler, mesleğin çalışma alanının az olması veya çok tercih edilen bir meslek olması olabilir.

Bu analizi yaparken dikkat edilmesi gereken şey, fırsatlar ve tehditleri belirlerken çevre faktörünün etken olduğu noktaları bulmanız gerekiyor. Analizin sonucun size uygun olan mesleği çok daha rahat bir şekilde tespit edebilirsiniz.