STEM Nedir?

STEM Nedir?

  • 16 Aug 21
  • Dersimix Akademi
  • 67 views
  • 0 Comment

STEM için bir tanım yapmak için en basit hali; Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik anlamına gelir. Yani üniversitede bir biyoloji dersi alın ve teknik olarak STEM'in bir parçası olan bir ders alıyorsunuz. Bununla birlikte, STEM, konuları akılda kalıcı bir kısaltmada gruplamanın kullanışlı bir yolundan çok daha fazlasıdır. Öğrencileri bu alanlardan herhangi birinde eğitmek yerine, STEM, öğrencileri bir kariyere sahip olmaları için daha iyi donatmak ve gerçek dünyadaki uygulamaları dikkate almak için disiplinler arası ve uygulamalı bir yaklaşımla dördünü de birleştirir. 

STEM Eğitimi, sayısız alanda bir dizi avantaj sağladığı için dünya için daha önemli olacak şekilde gelişmiştir. Sektörlerin çoğu STEM alanlarına bağımlı olduğundan, ekonominin gelişmesinde dolaylı olarak önemli bir rol oynamaktadır. Önümüzdeki yıllarda STEM sektörünün dünyanın en büyük işverenlerinden biri olması bekleniyor. Her gün yeni ve yenilikçi teknolojilerin geliştirildiğini görüyoruz ve bu sayının sadece önümüzdeki yıllarda artması bekleniyor. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık gibi ülkelerin bazı okullarında bu eğitim sistemi uygulanmaktadır.

Öğrenciler ve gençler, sürekli olarak kendilerine meydan okuyabilecek etkinlikler arayan bir merak duygusuna sahiptir. STEM, bu meraklılığı ve merakı tetiklemek, kapasitelerini en üst düzeye çıkarmalarına yardımcı olur. Öğrencilerin çıkarımlarda bulunmalarına, bağlantıları yönlendirmelerine ve ilgilerini çeken alanlara ilişkin daha derin bir anlam ve anlayış keşfetmelerine sağlar.

STEM sistemi ile birçok kariyer alanında kendinize yer edinebilirsiniz. Teknoloji ilerlemeye devam ettikçe, STEM için zaten yüksek olan talep artmaya devam ediyor. STEM ile bilgisayar, mühendislik, fizik bilimleri, matematik, uzay, astronomi, biyoloji, kimya, elektrik, psikoloji ve istatistik alanlarında çalışabilirsiniz. Görüldüğü üzere bütün bu alanlar hem geleceğin ihtiyaç duyulacak meslekleri hem de teknolojiyle bağlantısı yüksek ve inovatif mesleklerden oluşuyor. STEM sistemine dahil olmak her ne kadar zor gözükse de bu eğitim sisteminin yaygınlaştırılması, gelecekteki eğitim düzeyi için büyük bir önem taşıyor.