Sosyal Bilgiler Dersine Nasıl Çalışılmalı?

Sosyal bilgiler dersi, içeriğinde tarih, coğrafya, vatandaşlık gibi konuları ve dersleri barındırır. Çoğu öğrenci birden fazla ders içeriği olduğu için sosyal bilgiler dersine çalışırken zorlanırlar. Çünkü her derse özel farklı yöntemler uygulanması gerekir. Bu yazımızda sizinle birkaç yöntem paylaşacağız.

Özet Defteri Tutun

Hem kendiniz ders çalışırken hem de öğretmeniniz dersi anlatırken mutlaka önemli noktaları not almalısınız. Sosyal bilgiler dersinde konuyu genel olarak kavramanız çok önemlidir. Eğer konuyu kavradıysanız, tekrar etme aşamasında size konuyu hatırlatacak önemli noktaları not almanız yeterli olacaktır.

Biten Konu Ardından Soru Çözün

Bir konuyu bitirdikten sonra o konunun pekişmesi adına, sıcağı sıcağına bir test çözebilirsiniz. Eğer testte zorlanıyorsanız, konuda eksiklikleriniz olduğunu gösterir. Böylece daha iyi bir analiz yapmış olursunuz.

Düzenli Tekrar Yapmak

Sosyal bilgiler dersi, sözel ağırlıklı içerikleri olduğundan, ezberlemek yerine konuyu düzenli tekrar edip kavramak en etkili yöntemdir. Her gün en az yarım saatinizi konuları tekrar etmeye ayırabilirsiniz.

Konuları Hikayeleştirin

Herhangi bir şeyi ezberlemek için anlatılan şeyi hikayeleştirmek akılda kalıcılığı büyük oranda artırıyor. Konuları dinledikten sonra bir hikaye anlatır gibi kendinize sesli bir şekilde anlatabilirsiniz.