Sınavlarda Süreyi Etkili ve Doğru Kullanmanın Yöntemleri

Sınavlarda başarılı olmanın en temel kurallarından biri zaman yönetimidir. Verilen süre ve cevaplanması gereken sorular arasındaki dengeyi bulmak, her öğrencinin zorluk yaşadığı noktalardan biri. Öğrencilerin doğru dengeyi sağlamak için yaptığı bazı yöntemler yanlış olabiliyor. Bu noktada ise öğrenci sınav esnasında strese kapılıp gereken performansını gösteremeyebiliyor.Sınavda stresinizi yönetebilmek ve zaman yönetiminizi sağlamak için sizlere bu yazımızda birkaç bilgi paylaşacağız.

Talimatları Gözden Geçirin

Çoğu öğrencinin hatalarından biri olan sınavın başında, öğretmenlerin öğrencilere verdiği talimatlara dikkat etmemektir. Sınavın heyecanıyla odak problemi yaşayan öğrenciler, öğretmenlerin sınav öncesi söylediklerini gözden kaçırabilir. Ya da kitapçıkların ön sayfasında belirtilen uyarıları okumadan direkt olarak sınava geçebilir. Bu noktada tüm talimatları ve uyarıları okuyup anlamak sizi bir hatadan döndürerek zaman kazandıracaktır. 

Branşlar İçin Zaman Belirleyin

Girdiğiniz deneme sınavında, bölümlerin kaç soru olduğuna ve hangi bölüme ne kadar zaman ayırmanız gerektiğiniz belirlemeniz gerekir. Bu sayede zamanınızı çok daha iyi bir şekilde yönetebilirsiniz.

Soruları Puanlarına Göre Önceliğinize Koyun

Eğer girdiğiniz sınavda soruların puanlaması değişiyorsa yüksek puanlı soruları önceden çözmeniz ve aynı zamanda bu soruların ne kadar vaktinizi alacağını hesaplamanız gerekir. Buna göre kafanızda analizi yaptıktan sonra doğru sorulara yönelmeniz çok daha iyi olacaktır.

Kolay Sorulara Öncelik Verin

Başarılı olduğunuz dersi önceliğiniz olarak alabilirsiniz. Veya soruların giderek zorlaştığını biliyorsanız, buna göre önceliğinizi kolay ve hızlı bir şekilde çözebileceğiniz sorulara verin.

Yapamadığınız Sorularda Vakit Kaybetmeyin

Biliyoruz, bazı zamanlar bir soru üzerinde çokça uğraştıktan sonra cevabı şıklarda olmadığını görebiliyorsunuz. Bunun olduğu takdirde veya cevaba hiçbir türlü ulaşamadığınızda, o soru üzerinde oyalanmadan farklı sorulara geçebilirsiniz. Süreniz yeterse geri dönüp çözemediğiniz sorulara bakabilirsiniz.

Saati Kontrol Etmeyi Unutmayın

Zamanınızı dengeli kullanmak için birkaç soruda bir saati kontrol etmeniz fayda sağlayacaktır. Bunu sık sık yapmanız sınav üzerindeki dikkatinizi dağıtabilir. O yüzden kendinize soru sayısı belirleyip ve o sorulardaki hızınıza göre saati kontrol edebilirsiniz.

Pratik Yapmak

Gerçek sınava girmeden önce, zaman yönetiminizi sağlamak için bolca pratik yapmanız gerekmektedir. Haftada en az iki deneme yaparak ve bu yöntemleri uygulayarak zaman yönetiminizi sağlayabilirsiniz.

  • gamze( 29 Oct 21 01:02 )

    fenim nasıl iyi olur