Sınav Öncesi Heyecan Nasıl Yenilir?

Sınav Öncesi Heyecan Nasıl Yenilir?

  • 18 May 22
  • Administrator
  • 45 views
  • 0 Comment

Sınav öncesi heyecan nasıl yenilir? Sınav kaygısı, kişinin kendi performansını değerlendirme korkusudur ve etkilenenlerin becerilerini veya bilgilerini uygulamaya koymasını engelleyebilir. Öğrenme güçlüğü veya davranış sorunları olan kişiler, bu özelliklere sahip olmayan kişilere göre daha sık sınav kaygısı yaşarlar.

Sınav korkusu, elinizden gelenin en iyisini yapmanızı engeller. Ruhunuzu ve bedeninizi etkiler ve hatta kariyerinize mal olabilir. Sınav korkusu, sekiz ila on bir yaşlarında kendini gösterebilir. Nedeni genellikle zayıf akademik performans olarak gösterilir bu da benlik saygısını azaltır ve kendine güveni olumsuz etkiler. Ancak arkadaşlardan ve aileden gelen çok fazla baskı da sınav kaygısını tetikler.

Sınav Öncesindeki Heyecan Neden Olur?

Sınav heyecanı yaşayan kişiler, sınavlarına iyi hazırlanmayanlar veya iyi hazırlanmış ancak kendilerine çok fazla baskı yapılan ve düşük benlik saygısı çekenlerdir. Sınav kaygısı çok yüksekse, bazen bayılmaya bile neden olur. Ve ne yazık ki yaşanan her bir panik anı bir sonrakine de zemin hazırlar. Bu durum asla iyileşmez ve pek çok insanda 40 yaşlarına kadar varlığını devam ettirir. Burada sınav öncesi heyecan söz konusu olduğu zaman kimi telkin sözleri de devreye girmektedir.

Sınav Kaygısı Belirtileri Nelerdir?

Gerçekten ciddi sınav kaygısı yaşayıp yaşamadığınızdan ve bu konuda bilinçli olarak bir şeyler yapmanız gerekip gerekmediğinden veya normal bir temel korkudan mı muzdarip olduğunuzdan emin değil misiniz? Şiddetli sınav kaygısını aşağıdaki belirtilerden anlayabilirsiniz.

        Soğuk ter

        Mide bulantısı veya midede batma hissi

        Bağırsak sorunları

        Kalp çarpıntısı

        Depresyon belirtileri

Özellikle hepsi bir araya geldiğinde, öğrencilerin sınavlarını bitirmeleri bile tamamen imkansız bir hal alıyor. Bu yazıda, nasıl başa çıkacağınız konusunda size yardımcı olacak ipuçları vereceğiz. Psikolojik sorunlar sınırlar içinde kalırsa fiziksel sorunlar da azalır. Elbette ki günümüz koşullarında pek çok farklı teknik sınav öncesi heyecanı yenme konusunda başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

Sınav Öncesi Heyecanı Yenme Yöntemleri Nelerdir?

Birçok öğrenci sınav kaygısı yaşıyor. Panik bazen o kadar ileri gidiyor ki, etkilenenler sınavlardan tamamen kaçınıyor ve böylece profesyonel kariyerlerini tehlikeye atıyor. Birçoğu korkularını kabul etmekten utanıyor, ancak bu, sorunlarına son vermenin ilk adımı. Aşağıda sınav kaygısını önlemek ve üstesinden gelmek için etkili ipuçları bulacaksınız.

        Kendine Güvenmek

Kendine güven eksikliği, sınav kaygısının ana nedenlerinden biridir ve hayatınızı tam olarak kolaylaştırmayan birçok başka etkiye sahiptir. Buna karşı koymak için, kendinize olan güveninizi sistematik olarak güçlendirmelisiniz. Kendinize değer vermeli ve zaman zaman biraz bencil olmayı öğrenmelisiniz. Kendinize değer vermeyi ve yaptığınız işten mutlu olmayı öğrenin. İç eleştirmeninizin susturulması gerekir, böylece sizi sürekli sabote edemez.

        Etkili Öğrenmeyi Öğrenmek

Etkili öğrenme öğrenilmelidir. Herkesin öğrenme materyallerini doğru bir şekilde eleme ve kendileri için doğru öğrenme yöntemini hızla bulma yeteneği yoktur. Olası bir varyasyon Pomodoro tekniğidir. Bu teknik, daha büyük projeleri küçük aşamalara ayırmaya ve yalnızca belirli bir dakika için tam olarak konsantre olmaya ve ardından kısa bir ara vermeye dayanır.

        Olumlu Düşünmek

Düşüncelerinizi kontrol ederek kendinizi sakinleştirebilir ve endişelerinizi giderebilirsiniz. Olumsuz düşüncelere izin vermeyin. Bu düşünceler geldiğinde başarılarınıza odaklanın. Zihninize görünmeyen sınırlar çizin ve kötü düşüncelere güç vermeyi bırakın.

        Sağlıklı Beslenin

Ders çalışırken yapılan büyük bir hata, hızlı kilo vermeye çalışmaktır. Özellikle kadınlar spontane diyet planları yapma eğilimindedir. Ancak, bir öğrenme aşamasında bundan kesinlikle kaçınılmalıdır. Vücut yeterince dengeli besleyici gıdalar almazsa veya mide sürekli guruldarsa, sadece ruh hali değil, aynı zamanda zihinsel yeteneğiniz de bozulur.