SAT Sınavı Nedir?

SAT Sınavı Nedir?

  • 13 Aug 21
  • Dersimix Akademi
  • 230 views
  • 0 Comment

SAT Sınavı, Amerika’daki üniversitelerde öğrenim görmek isteyen uluslararası öğrenciler ve Amerikan vatandaşlarının girdiği, üniversite yerleştirme sınavıdır. Sınavda adayların matematik-geometri, okuma-yazma ve anlama, sosyal bilimler, fen bilimleri ve dil seviyesi alanlarındaki bilgi düzeyleri ölçülür. 

2016 yılında SAT sınav formatı ve deseninde büyük değişiklikler yapılarak Yeni SAT'a dönüştürülmüştür. Sınavın temel uygunluk ve özdeyişi aynı olsa da, Yeni SAT'da konu adları, sınav süresi ve değerlendirme modeli dahil olmak üzere diğer birçok şey değiştirilmiştir. Eski SAT sınavında eleştirel okuma, yazma ve Matematik bölümleri bulunurken, yeni SAT sınavı kanıta dayalı okuma ve yazma ve Matematik bölümlerini içerir. 

Sınavda deneme bölümü de bulunmaktadır ancak adaylar için isteğe bağlıdır. SAT puanlarınızı yükseltmenize yardımcı olabileceğinden, sınavın kompozisyon bölümüne de katılmanızı öneririz. Yeni SAT'da SAT sınavının süresi de kompozisyon bölümüne gelmeyen adaylar için 3 saat 45 dakikadan 3 saate, kompozisyon bölümüne gelen adaylar için 3 saat 50 dakikaya değiştirildi. Bunun yanı sıra, kağıtların eski 600-2400 ölçeği yerine 400-1600 puan aralığında değerlendirildiği yeni SAT değerleme sistemi de değiştirildi. Ayrıca, Yeni SAT'de yanlış cevaplar için puan cezası yoktur.