"Özel ders öğretmeni nasıl olmalı?" sorusu sadece öğrenciler değil veliler tarafından da merak edilen konular arasında yer alır. Özel dersler, öğrencilerin okulda görmüş oldukları eğitime ekstra katkı sağlamak ve öğrenilmiş olan bilgilerin daha kalıcı bir hale gelmesini amaçlayan bir çeşit sistemdir. Bu sebeple de son derece önemli bir konudur. Özel ders öğretmeni ararken, temelde bu derslerin öğrencilere sağlayacağı katkılar ön planda bulundurulmalıdır. Genel anlamda seçimler de buna göre yapılmalıdır. Özel ders öğretmeni seçerken velilerin göz önünde bulundurması tavsiye edilen hususlar kısaca şu şekildedir; 

Özel Ders Öğretmenleri İyice Araştırılmalı

Özel ders alınacak olan öğretmeni doğru şekilde bulmak adına öncelikli olarak birkaç kişinin seçilmesi ve daha sonra da bu kişilerin iyice araştırılması gerekir. Günümüzde internetin insanlara sunmuş olduğu kolaylıklar sayesinde, veliler de öğretmenleri rahat bir şekilde araştırabilirler. Daha öncesinde tercih etmeyi düşündüğünüz öğretmenlerden özel ders alan öğrencilerle görüşme sağlayabilirsiniz. Ya da öğretmenler hakkında yapılmış olan yorumları inceleyebilirsiniz. Ders alınacak olan öğretmenin hem tecrübeleri hem de eğitim planları ile ilgili bilgi sahibi olduğunuz zaman seçim yapmanız da daha kolay olur. Bu sayede çocuğunuza da fikir verme şansınız ortaya çıkar.

Para Konusu Arka Planda Olmalıdır

Pek çok veli özel ders öğretmeni ararken para konusundan dolayı çocuğu için yanlış seçimler yapar. Özel ders öğretmeni seçerken para kesinlikle arka planda olmalıdır. Para konusunda tasarruf etmek adına yanlış bir biçimde ders veren ya da çocuğunuzu anlamayan bir öğretmenle anlaşma yapabilirsiniz. Bu durum ise hem nakitten hem de zamandan dolayı zarar etmenize sebep olur. Bu nedenle eğer gerçekten iyi bir öğretmen bulduğunuz zaman para mevzusuna takılmamanız gerekir. Ancak ücreti yüksek diye öğretmenin çok iyi olduğunu düşünmek de zaman zaman kötü bir yanılgı olabilir. Bu kapsamda tecrübe, profesyonellik ve bütçe bakımından dengeli olabilecek birini seçmeniz çocuğunuz için daha faydalı olur.

Çocuğunuzun İhtiyaçları Ön Planda Tutulmalıdır

Özel dersleri dershanelerle ya da etütlerle kıyasladığınız zaman çok daha pahalı olduğunu görebilirsiniz. Bunun en temel sebebi ise adından da anlaşılacağı üzere derslerin bireysel yani kişiye özel olmasıdır. Bu sebeple de özel derslerde kesinlikle öğrencilerin ihtiyaçları ön planda tutulmalıdır. Bu konuyu anlaşmayı düşündüğünüz öğretmenle ayrıntılı bir şekilde konuşabilirsiniz.

Öğretmen Ulaşılabilir Olmalıdır

Öğrencilerin özel ders saatlerinin dışında da aklında takılan detayları, fazla abartmamak şartıyla öğretmene sorabilmeleri büyük önem arz eder. Böyle bir imkan sunan özel ders öğretmeni ile anlaşma sağlamak çok faydalı olur. Hatta dersleri kayıt altına almak, ihtiyaç durumunda yeniden izlemek gibi detaylar çocuğunuz için avantajlı olur. Özel ders öğretmeni ararken mutlaka bu detayları göz önüne almalısınız. Söz konusu çocuğunuzun eğitimi olduğu için her bir detayı düşünmelisiniz.