Özel ders, günümüzde birçok öğrencinin okul eğitim hayatında eksik hissettiği dersler için tercih ettiği bir yöntemdir. Özel dersin verimliliği, bir öğrenci ve velileri tarafından önem verilen noktalardan biri. Bu verimliliği her özel derste yakalamak mümkün müdür? Ne yazık ki hayır. Özel dersin verimliliğini arttırmak için pek çok noktayı araştırmak, planlamak ve en uygununu bulmak gerekir. Bu verimliliği yakalamanın en önemli kısmı, özel öğretmendir.

Bir dersin verimli kılınması konusunda büyük bir yük özel öğretmenlere düşüyor. Peki, öğrenciye uygun olan ve ders verimliliğini sağlayacak özel ders öğretmenlerini nasıl bulabiliriz?

Öğrencinin ihtiyacını belirlemekle başlayabilirsiniz. Desteğe ihtiyacı olduğu branşı belirleyerek daha sonraki adımda, bu branşta özel ders verebilecek olan özel öğretmenleri araştırmanız gerekecek. Bu araştırmanızın sonucunda mutlaka elinizde olan öğretmen profillerini not etmelisiniz. Öğretmenlerin eğitim hayatlarını, geçmişlerini ve tecrübelerini iyice araştırmalısınız. Hatta bulduğunuz adayların önceden verdikleri derslerde verimliliklerini de öğrenebilirseniz işiniz çok daha kolaylaşacaktır. Bu öğretmenin eğitim tarzına, ulaşılabilirliğine, yetkilerine dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Eğer öğrencinin odak problemi varsa özel derslerini daha farklı yöntemlerle veren öğretmenlere yönelmeniz daha iyi olacaktır.

Özel dersin amacı, öğrenciye bireyselleştirilmiş eğitim verebilmektir. Bundan dolayı da bunu sağlayabilen ve öğrenciyi merkeze koyan özel öğretmenleri tercih etmelisiniz. Verimliliğin derecesini anlayabilmek için ilk olarak deneme dersleri talep edebilirsiniz. Öğrencinin, özel öğretmenle beraber olan uyumunu direkt olarak görme şansı yakalayabilirsiniz.

Biliyoruz ki, özel derslerde velilerin diğer dikkat ettiği şey ise ücrettir. Özel öğretmen arayışına girdiğinizde, ücret skalasının farklılık gösterdiğini fark edeceksiniz. Şunu belirtmeliyiz ki; en çok ücreti olan özel ders, her zaman en verimlisi değildir. Bu yüzden de yazımızın başında bahsettiğimiz noktaların önceliğiniz olması çok daha iyi olacaktır. Eğer ki öğrenciye uygun bir özel öğretmen bulabildiyseniz de ücret konusunu daha arka plana koymanızı öneririz. Önemli olan şey, öğrenci ve özel öğretmenin arasındaki uyumun yakalanması, verilen özel derslerin pozitif yansımasını görebilmek ve öğrencinin bilgi eksikliklerini o derste tamamlayabilmesidir.