Özel Ders Gerçekten Özel mi?

Özel Ders Gerçekten Özel mi?

  • 30 Sep 21
  • 39 views
  • 0 Comment

Özel” kelimesi eğitim sektöründe kullanıldığından bu yana ekonomik olarak bu kavram ebeveynleri hep korkutur hale gelmiştir. “Çocuğunuzun ek ders takviyesine ihtiyacı var.” denildiğinde haklı ve yerinde bir tespit olarak gören ebeveynlere aynı cümleyi “Çocuğunuzun özel ders alması lazım” dediğiniz zaman farklı bir tepki doğurduğu, gelecek ekonomik yükün oluşturduğu kaygı gözlenmiştir. Evet özel ders bir maliyet oluşturur ebeveynler için mutlaka ama bu kimi öğrencide çok ihtiyaç görülmezsen kimisinde öğrencinin eğitimini tamamlayıcı olmazsa olmaz bir unsur haline gelebiliyor.

Günümüzde eğitim ya da öğretim hayatın devamı adına önemli bir yere geldi. Mutlu bir hayatın devamı adına başarılı bir eğitim ve kariyer çocuklar için kaçınılmaz. Bu noktada eğitime yapılan maddi yatırım aslında geleceğe yapılan bir yatırım oldu. Düne kadar ebeveynler çocuklarına bir ev miras bırakmanın ya da düğünlerini yapmanın planını yaparken, artık bu türlü kaygıların yerini “İyi bir mesleği olsun, iyi bir geleceği olsun, yabancı dili güçlü bir dünya vatandaşı olsun.” düşünceleri aldı. Bu noktada “özel ders” kelime gerçekten korkulduğu kadar özel mi yoksa bu derslere yapılan harcamalar çocuk için yapılan diğer harcamalar kadar normal ve gerekli mi? 

Her çocuk devlet ya da özel okula giderek eğitimi adına bir çabanın içine giriyor ve tabi ebeveynleri de. Burada verilen maddi ve manevi emekte hiç şüphesiz herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye çalışıyor. Özel ders ile aslında amaç, yapılan bunca emek içinde bir açık varsa ve bu açık çocuğun başarısını olumsuz etkiliyorsa, bu açığı kapatmak ve hayal edilen başarıyı yakalamaktır. Bu sebeple eskisi gibi belli bir zümrenin ya da sınıfın aldığı özel bir hizmetten çıkıyor ve herkes için bir “Normal” haline geliyor özel ders.

 Değişen zamanla birlikte alışkanlıklar da değişiyor. Eski kavramların yerini yenileri alıyor ve kavramlar yeni anlamlarına kavuşuyor. Özel ders aslında o kadar özel değil artık sadece belli bir sınıfın ya da zümrenin alabildiği. Herkesin dünyasına soktuğu bir kavram ve çocukların başarısı için elinden gelen tüm maddi ve manevi desteği vermeye hazır velilerin yeni normali. Artık her öğrenci özel ve onlar için verilen her destek kadar özel aldığınız özel ders hizmeti. Çocuğunuz için dersimiX olarak yanınızdayız.