Odaklanma problemi, günümüzde birçok kişinin yaşadığı bir sorundur. Özellikle öğrencilik döneminde, ders çalışırken ve dinlerken odaklanma problemi çok sıklıkla görülen bir şeydir. Bu problemin büyüklüğü ve küçüklüğü herkeste değişen bir unsurdur. Fakat problemin küçüklüğüne veya büyüklüğüne değil, çözümüne odaklanmak gerekir. Sınav döneminde bu problemi yaşayan öğrencilerimiz için odaklanma problemini en aza indirgeyecek yöntemleri, sebeplerini bu yazımızda paylaşacağız. Öncelikle bu problemin belirtilerinden bahsedelim. Kısa zamanda gerçekleşen şeyleri hatırlayamamak, anlatılanları dinleyememek, dikkatsizce hatalar yapmak, fiziksel hareketi sağlamadan duramamak gibi sayabiliriz. Bunları sık sık yaşıyorsanız, bir odaklanma probleminiz olabilir. Odaklanma probleminin birçok sebebi olabilir. Bazı hastalıklar, sarsıntılar, kronik yorgunluk veya uykusuzluk bu problemin sebeplerindendir. Bunun harici derse odaklanamama problemi, öğrencinin sıkılması veya farklı bir sebepten ötürü de olabilir. Bu odaklanma problemini basit yöntemlerle çözebilirsiniz.

  • Uykunuzu iyileştirin. Uykusuz kaldığınız günlerde, derslere yeterli derecede odaklanamamanız çok normaldir. Eğer uyumakta zorlanıyorsanız, uykudan en az yarım saat önce telefonunuza bakmayı bırakın. Günlük olarak minimum 7-8 saat uykunuzu almanız en iyisidir.

  • Beyninizi eğitin. Beyninizin konsantre olmasını sağlayacak birçok oyun bulunur. Bu oyunlara, satranç, sudoku, yapboz, hafıza gibi örnekler söyleyebiliriz. Beyni geliştirirken aynı zamanda odak seviyenizi de üstte tutmanıza yardımcı olur.

  • Kısa süreli hedefler belirleyin. Bir önceki maddelerde belirtilen gibi, uzun süreli bir şeyde odaklı kalmak zor bir iştir. Bu yüzden çalışma hedeflerinizi 25-40 dakika arasında belirlemeniz, odak probleminizi ortadan kaldırır.

  • Büyük görevleri bölün. Gün içerisinde yapacağınız şeyleri tek seferde yapmak doğru bir adım olmayabilir. Bunun yerine yapacağınız şeyleri ayırmak ve bölmek sizin için çok daha verimli olacaktır.

  • Dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırın. Ders çalışırken çevrenizde teknolojik aletlerin olmamasına özen gösterin. İhtiyacınız varsa bile bildirimlerini kapamayı unutmayın. Sessiz ve tek olacağınız bir ortamda olmanız da odağınızı yükseltecektir.

  • Ödül sistemi uygulayın. Çalıştığınız süre boyunca, sonucunda bir verim gördüğünüz takdirde bunun için kendinizi ödüllendirin. Kendinizi sevdiğiniz bir şeyle ödüllendirmeniz hem motivasyonunuzu hem de konsantrasyonunuzu artıracaktır.