Fen bilimleri, üç ana dersten oluşmaktadır. Biyoloji, Kimya ve Fizik derslerinde bazı konuların birleşmesiyle oluşur. Üç ana dersten oluşmasından dolayı, bazı öğrenciler fen bilimleri dersinde çok zorlanırlar. Bu yüzden fen bilimlerine doğru yöntemlerle çalışmak gerekir.

Konuyu Öğretmeninizden Dinleyin

Bazı derslerde konu anlatımlı kitapları tercih edebilirsiniz. Ancak Fen Bilimleri dersini öğretmeninizden dinlemek ilk önceliğiniz olmalı. Daha sonrasında ders tekrarlarınız için konu anlatımlı kitaplarınızdan yararlanabilirsiniz.

Dersleri Düzenli Takip Edin

Fen bilimleri dersinde öğretilen çoğu konu birbiri ile bağlantılıdır. Bu yüzden dersleri düzenli takip etmeniz gerekir. Dersleri kaçırdığınız takdirde bir sonrakinde toparlamanız da çok zor olacaktır.  

Konudan Hemen Sonra Soru Çözün

Bir konuyu öğrendikten sonra konuyu pekiştirmek için soru çözmeniz faydalı olacaktır. Bu noktada konuyu net olarak öğrenip öğrenmediğinizi de görmüş olacaksınız.

Neden – Sonuç İlişkisine Dikkat Edin

Fen bilimleri konularını öğrendikçe her bir konuda neden – sonuç ilişkisi var olduğunu göreceksiniz. Bu ilişkiyi iyi anlamak ve analiz etmek, konuları daha iyi kavramanıza yardımcı olacak.