Hiç tercih yapmadan ya da tercih yaparak kazanılmış olan yere yerleşmeden bir yıl daha sınava hazırlanmayı tercih etmek, kısacası mezuna kalmak, adayların çoğu zaman üzerinde olumlu düşündüğü bir seçenek olur. Bu durum kimi zaman gerçekten doğru bir karar olurken, kimi zaman da pişmanlık duyulabilen bir karar haline gelebilir. Mezuna kalma kararı almadan önce, hem nedenleri hem de sonuçları konusunda son derece geniş bir pencereden değerlendirme yapılması gerekir.

Mezuna Kalmanın Tercih Edilme Nedenleri Nelerdir?

Aslında pek çok öğrenci, sınav zamanında yoğunlaşan tempodan dolayı bir senesi daha olsa her şeyi daha iyi kavrayacağını aklından geçirir. Bazı adaylar bu durumu önceden kabullenir. Hatta sınava da bu mantıkla girer. Ama yine de çoğu aday mezuna kalma kararını verme noktasında sınav sonuçlarını görmeyi bekler. Sınavda öğrencinin elinden geleni yapması ve istediği sonucu elde edememesi olabilecek bir durum. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, istenilen ve beklenilen sonucun aslında göreceli bir kavram olmasıdır. Bir öğrenci az çok kendisinin ne seviyede bir öğrenci olduğunu bilir. Sınav sırasında yaşanılan birtakım talihsizlikler sonucunda (aşırı stres ya da heyecan gibi) kendi potansiyelinden ve belirlediği hedeflerden uzak kalmış olabilir. Bu durumlarda mezuna kalmak iyi bir seçim olabilir. Ancak hedefler konusunda gerçekçi olmak gerekir. Mezuna kaldığınız zaman hedeflerinize gerçekten ulaşabileceğinizi düşünüyorsanız mezuna kalmayı tercih edebilirsiniz.

Mezuna Kalmanın Avantajları Nelerdir?

Mezuna kalmanın olumlu yanlarından kısaca şu şekilde söz edilebilir;

  • Mezuna kaldığınız zaman 12. sınıftaki adaylardan tecrübeli ve daha bilgili bir noktada olursunuz. Bir temelin olması, rakiplerinizden öne geçmenizi sağlar.
  • Yazılı, yoklama ya da ödev gibi dikkatinizi engelleyebilecek faktörler ortadan kalkar. Aynı zamanda okuldan dolayı dikkat dağıtıcı faktörlerden de kurtulabilirsiniz.
  • Gününüzü istediğiniz gibi planlama şansınız olur. Gece çalışmayı verimli bulan fakat okul saatlerinden dolayı bunu gerçekleştiremeyen öğrenciler, mezuna kaldığı zaman bunu daha rahat şekilde organize edebilirler.
  • Ders çalışma programlarının kişiye özel olması gerekir. Günün hangi zamanında çalışacağınızı kendiniz belirleyebilirsiniz. Bu sayede kafanız rahat şekilde ilerleyebilirsiniz.
  • Özel ders alarak eksikleriniz kısa süre içerisinde tamamlama şansınız oluşur. Hatta okul olmadan özel ders ile yola devam etmek kimi zaman ekstra avantaj sağlar.

Mezuna Kalmanın Dezavantajları Nelerdir?

Mezuna kalmak avantajlı olduğu kadar dezavantajları da olan bir durumdur. Bu dezavantajlar kısaca şu şekildedir;

  • Bir genç olarak en zor gelebilecek şeylerin başında arkadaşlarının ya da yaşıtlarının üniversiteye başlama heyecanında olurken sınava çalışmak zorunda olmaktır. Psikolojik açıdan hassas olan kişiler için bu durum daha da zor olabilir.
  • Rehavete kapılıp sıkı bir ders çalışma planı yapmamak en büyük olumsuzluklardan biri olur. Bunun için hemen özel ders öğretmeni arayışı içine girmekte fayda vardır.
  • Ailelerin tutumu da bu süreçte büyük önem arz eder.