Meslekleri Tanıyalım: Sosyal Medya Uzmanlığı Nedir?

Meslekleri Tanıyalım: Sosyal Medya Uzmanlığı Nedir?

  • 19 Aug 21
  • Dersimix Akademi
  • 131 views
  • 0 Comment

Sosyal Medya Uzmanlığı, son zamanlarda çokça duyduğumuz mesleklerden biri haline geldi. Hatta bu Sosyal Medya Yöneticiliği alanında bazı üniversitelerin bile bölüm açtığını gördük. Özellikle dijital çağda yaşıyor oluşumuz ve küresel olarak sosyal medyanın gücünü her geçen gün daha fazla hissettiğimiz bugünlerde, bu mesleği günümüzde kendine profesyonel bir iş olarak edinmiş binlerce insan var. Gelecekte de bu mesleğe ihtiyacın giderek artacağını ve insanlar tarafından çok daha fazla tercih edileceğini söyleyebiliriz. Sosyal Medya Uzmanlığı, sadece bir firmanın, markanın veya şirketin sosyal medya hesaplarında etkileşimden sorumlu değildir. Birçok iş tanımı olan bu meslekte, stratejik düşünme, trendleri uygulayabilme, kreatiflik gibi özelliklere fazlaca dikkat edilmektedir. 

Peki, bir Sosyal Medya Uzmanı neyden sorumludur? 

Sosyal Medya Uzmanı, hedef kitleyi büyütmek, marka bilinirliğini arttırmak, markanın değerini korumak ve sosyal medya üzerinden dolaylı olarak satışı arttırmak için tüm sosyal medya platformlarının içeriklerini oluşturmaktan ve aynı zamanda yayımlamaktan sorumludur. Bir Sosyal Medya Uzmanı’ndan beklentiler; paylaşılacak içeriklerin günlük olarak üretilmesi, sosyal medya üzerinden müşterilerin davranış biçimlerinin analiz edilmesi, anlık krizleri iyi bir şekilde yönetmesi, bu krizlerin çözümünü müşterilere kısa bir sürede sunabilmesi, marka kimliğinin doğru yansıtılması gibi şeylerdir. Sosyal medya ile ilgili ve trendleri takip etmeyi seven biriyseniz bu mesleği düşünmenizi tavsiye ederiz.

Yazının başında da söylediğimiz gibi, üniversitelerde direkt olarak Sosyal Medya Uzmanlığı bölümünü bulamayabilirsiniz. Fakat bu mesleği düşünüyorsanız, üniversitelerde bulunan Sosyal Medya Yöneticiliği bölümünü tercihlerinize koyabilirsiniz.

Neden Sosyal Medya Uzmanlığını Tercih Etmelisiniz?

Gelecekte birçok marka ve firmanın bu alanda iş alımı yapacağını söyleyebiliriz. Şu andan itibaren bile binlerce insan bu alanda çalışmaktadır. Ayrıca bu mesleği seçtiğiniz takdirde kendinizi devamlı olarak geliştirmeniz gerekmektedir. Pratik deneyim kazanımınız ne kadar fazla olursa iş bulma imkanınız da o kadar artıyor. Bu mesleğin avantajlarından biri ise yurt dışında bu alanda çalışmak isteyen gençlerin çok daha kolay bir şekilde iş bulabilme şansı yakalayabilmesidir. Bu meslekle beraber her zaman güncel kalmanız gerekecektir. Özellikle bu alanda kendini geliştirmeyi düşünen kişilerin ilk başta online kurslara katılmasını öneririz. Bu konuyla ilgili yüzlerce kitaptan da faydalanabilirsiniz!