Meslekleri Tanıyalım: Robot Koordinasyon Uzmanı

Meslekleri Tanıyalım: Robot Koordinasyon Uzmanı

  • 19 Aug 21
  • Dersimix Akademi
  • 1138 views
  • 0 Comment

Teknolojik gelişmelerin giderek artması ile hayatımıza birçok yenilik gelmiş durumda. Alışkın olduğumuz çoğu şeyi otomatikleştirmeye dayalı bir yaşam sürdürüyoruz. Son zamanlarda çokça gördüğümüz robot elektrik süpürgeleri bile buna küçük bir örnek olarak gösterilebilir. Gelecekte ise bizi birçok alanda robotik sistemlerin beklediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu alanda insanların ihtiyacını karşılamak ve inovatif üretimler yapılması için birçok insana ihtiyaç, şimdiden duyulmaya başladı. Bu yüzden geleceğin mesleklerinden biri olan Robot Koordinasyon Uzmanlığını sizlere yazımızda detaylı olarak bahsetmek istedik.

Robot Koordinasyon Uzmanı, genel tanımıyla robotların gelişiminden ve temel özelliklerinin sağlanmasından sorumlu kişidir. Robotların sahip olacağı özellikleri belirler, buna göre ihtiyaç olan gelişmiş özelliklerin oluşturulmasından, programlanmasından, onarım ve bakımdan, robotik sistemlerin analizinden, tasarım-maliyet gibi konuların öncesinde hesaplanmasından sorumludur. 

Bu mesleği tercih edecek kişilerin genel olarak robotik alanına ilgi duymasını tavsiye ederiz. Bir Robot Koordinasyon Uzmanı’nın, yazılım programları, Ar-Ge, yaratıcılık, problem çözebilme, iletişim, makine becerilerine sahip olması gerekir. Eğitim döneminizde, matematik, fizik ve trigonometri gibi derslere ilginiz ve beceriniz varsa bu mesleği düşünmenizi öneririz. Üniversitelerde direkt olarak böyle bir bölüm bulunmamakla beraber bu alanda çalışmak isteyen kişiler, alan olarak Mekanik Mühendisliği veya Elektronik Mühendisliğini seçebilirler. Özellikle bu bölümlerde alacağınız derslere dikkat etmenizde fayda var. Seçmeli derslerinizi robotik ve kodlama ile ilgili alanlarda seçmeniz sizi bu alana yöneltecektir. 

Yazımızın başında bahsettiğimiz gibi, teknolojik gelişmelerden ötürü dijital bir çağa adım atmış bulunuyoruz. Bu yüzden de bu alanda uzmanlaşmış ve profesyonel olarak mesleği haline getirmiş insanlara şu andan itibaren ve gelecekte de çok fazla ihtiyaç var. Türkiye’de büyük bir açıklığı olan bu meslekte, iş bulma imkanınız çok geniştir. Yazılım, teknoloji, elektronik gibi firmalarda çok rahatlıkla çalışabilirler. Ayrıca sadece Türkiye’de değil, dünya genelinde de bu mesleğe olan ilgi çok fazla artmaktadır. Özellikle büyük ve global firmaların bu alanda iş alımına ihtiyacı çok fazladır. Bu yüzden de bu mesleği tercih ettiğiniz takdirde, yurt dışı ve yurt içi iş bulabilme oranınız çok yüksektir.