Meslekleri Tanıyalım: Mobil Uygulama ve Oyun Geliştiricisi

Meslekleri Tanıyalım: Mobil Uygulama ve Oyun Geliştiricisi

  • 19 Aug 21
  • Dersimix Akademi
  • 173 views
  • 0 Comment

Çoğu gencin fazlaca ilgi duyduğu, çağımızın yeni mesleklerinden Mobil Uygulama ve Oyun Geliştiricisi hakkında sizlere bilgi vermek isteriz. Öncelikle bu mesleğin genel iş tanımı; mobil üzerinden herhangi bir uygulama veya oyun geliştirmedir. Mesleğin içerisinde tek bir şeyi de odak alabilme imkanınız vardır. Örneğin, sadece oyun geliştirmeyi ya da farklı uygulamalar üzerinde çalışmayı seçebilirsiniz.

Bu mesleğin genel iş tanımından bahsettik. Fakat daha detaylı anlatmamız gerekirse, Mobil Uygulama ve Oyun Geliştirme, akıllı telefonlar ve elde taşınabilecek küçük bilgi işlem cihazları için yazılım programı yazma ve geliştirme sürecidir. Geliştirilen bir oyun veya uygulamanın sürekli takibatını yapar, hataları giderir, müşteri için güncellemeler yapar ve kullanımı kolaylaştırır. 

Geleceğin mesleklerinden biri olan Mobil Uygulama ve Oyun Geliştiricisi olmak isteyenlerin, teknolojik gelişmeleri sıkça takip eden, kreatif, yazılım ve kodlama alanlarına ilgi duyan, mobil algısı olan, yenilikçi ve analitik düşünebilen, bilgisayar programlarıyla arası iyi olan kişiler olması gerekiyor. Özellikle öğrenim döneminizde sayısal derslerde başarılı olduğunu düşünüyor ve seviyorsanız, çokça ilginizi çekecek bir meslek olduğunu, rahatlıkla söyleyebiliriz. İleride bu mesleği tercih edecek bir öğrencinin, üniversitede bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği ve işletme mühendisliği gibi bölümleri tercih etmesi çok daha iyi olacaktır. Bu bölümlerin birine yerleştiğinizde, öğrenim zamanından itibaren kendi mobil uygulama/oyunlarınızı yapmayı denemeli. Buna destek olacak teorik bilgileri almak için ise doğru seçmeli dersleri tercih etmeniz gerekiyor. 

Mobil uygulama ve oyun geliştirilmesi, sadece telefonlarımızda kalmadı. Artık birçok uygulamayı televizyonlarımızda hatta buz dolaplarımızda bile görebiliyoruz. Kullanım alanı artışından dolayı da, bu meslekte insan ihtiyacı giderek artıyor. Kendini her zaman yenileyebilen bir alan olmasından dolayı sonu olmayan bir meslek alanı diyebiliriz. Teknoloji geliştikçe yeni uygulamalar, oyunların kalitesi gelişiyor. Bu yüzden de hem Türkiye’de ve dünya genelinde çalışabileceğiniz birçok firma bulunuyor. Bir firma bünyesinde çalışmak istemiyorsanız, bireysel olarak da çalışmalarınızı yürütebilirsiniz. Bu açıdan Mobil Uygulama ve Oyun Geliştiriciliği, geniş yelpazesi olan mesleklerden biridir.