Meslekleri Tanıyalım: Geleceğin En Popüler 5 Mesleği

Meslekleri Tanıyalım: Geleceğin En Popüler 5 Mesleği

  • 15 Sep 21
  • Dersimix Akademi
  • 138 views
  • 0 Comment

2021 itibariyle teknoloji, girişimcilik, inovasyon gibi kelimeleri çok fazla duymaya başladık. Artık hayatımızın her alanına etki eden bu kavramlar, iş hayatında önde gelen ve bildiğimiz meslekleri de değiştirmeye başladı. Gelecekte aile içinde konuşulan o mesleklerin yerini, gençleri daha inovatif olmaya iten meslekler dolduruyor. Peki gelecekte en çok tercih edilecek ve ihtiyaç olacak meslekler nelerdir? Bundan bahsedelim.

1. Yazılım Geliştirme Uzmanı (Software Developer)

Yazılım Geliştirme Uzmanları, çeşitli uygulamalar veya bilgisayar programları için gerekli yazılım sistemlerini kodlama diliyle oluşturan, geliştiren ve sürekliliğini sağlayan meslektir. Bu meslekte sadece yazılım sektöründe değil; otomativ, mobil iletişim teknolojileri, telekominasyon, teknoloji firmaları vb. yerlerde, veri tabanı uzmanı, mobil uygulamacı, iş analisti, proje yöneticisi olarak çalışabilirler.

2. Robotik Mühendisliği

Robotik Mühendisliği, geleceğin en önemli meslekleri arasında yer alıyor. Bu alanda çalışacak kişiler genellikle robotik sistemlerin işleyişi, tasarımı ve üretimiyle ilgili çalışmalarda yer alıyorlar. Çalışma alanları ise otomotiv, tıp, havacılık, savunma, tekstil, nükleer, enerji vb. diyebiliriz.

3. Dijital Pazarlama Uzmanı

Özellikle pandemi ile beraber dijitalleşme çok daha fazla hayatımızda yer kaplamaya başladı. Dijital Pazarlama Uzmanları, markaların ve ürünlerin hedef kitleye doğru pazarlama stratejileriyle sunulmasından sorumludur. Bu mesleği tercih edecek kişilerin çalışabilecekleri alanlar; sosyal medya pazarlaması, reklamcılık, mobil pazarlama gibi çeşitlendirebiliriz.

4. Veri Analistliği

Veri Analistliği, firmaların kayıtlı olan istatistik verilerini analiz eder, yorumlar ve raporlar. Bu alanda çalışmak isteyen kişiler, birçok sektörde çalışma imkanı bulabilirler. Bu sektörler; birçok özel sektör firmalar veya şirketler, belediye, il müdürlükleri gibi sektörlerdir.

5. Biyoteknolog

Biyoteknologlar, özellikle tarım ve çevre alanlarında insanların ve tüm canlıların hayatlarını geliştirmek ve kaliteleştirmekten sorumludur.  Bu çerçevede ise çeşitli araştırmalar ve deneyler yaparlar. Biyoteknolog mesleğinde olan kişiler, ilaç şirketleri, üniversiteler, hastane, tarımsal üretim şirketlerinde çalışma imkanı bulabilirler.