LGS Sınavına Eğitim Koçu ile Hazırlanmak

LGS gibi son derece önemli olan merkezi sınavlara hazırlanan öğrenciler için veliler de farklı çözüm yolları ve faydalar sunmak isterler. Öğrenciler bu süreçte okul, özel ders, kurs çalışmaları ya da kendi çalışma programlarıyla mücadele eder. Anne ve babalar onları bir tarafa doğru çekiştirirken aslında onlar da ne tarafa doğru gideceklerini şaşırır. Bu süreç içerisinde de istemedikleri sonuçları aldıkları zaman motivasyon oranları azalır. Hatta zaman zaman bu yoğun temponun üstesinden gelemeyerek yarışı bile bırakabilirler. Üniversiteye giriş sınavlarının gençlerin ergenlik döneminde gerçekleşmesi, bu zorlu süreçte gerek hormonların gerekse de vücutlardaki değişimlerin de etkisi bir hayli fazladır. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğu zaman aslında öğrencilerin neden bir eğitim koçuna ihtiyaç duydukları daha iyi anlaşılır.

Eğitim Koçu Nedir? LGS Sınavına Eğitim Koçu ile Hazırlanmanın Faydaları Nelerdir?

Koçluk süreci aslında öğrencilere tam anlamıyla ilham verip öğrencilerin kendi kişisel potansiyellerinin farkında olmalarını ve hayallerini gerçekleştirmelerini sağlayan bir süreç olarak kabul edilir. Öğrenciler, kendi belirlemiş olduğu hedeflere ulaşabilmek adına kendisine aynalık yapacak bir eğitim koçu ile yol alır. Öğrenciler, koçluk süreci içerisinde şu an nerede olduğunu, ilerleyen dönemlerde olmak istediği yeri, bununla beraber hayalindeki noktaya ulaşabilmek için neler yapmasının gerektiğini belirler. Böylece sürecin içerisinde kaybolmaz. Hatta sistematik şekilde hedeflerine yönelik hareket eder. Eğitim koçunun aslında sahip olduğu en mühim yetkinliklerinden biri öğrencileri etkin bir şekilde dinlemesi, sadece öğrencilerin sözlerine değil, tüm detaylara ve sözlü halde olmayan iletişimine de ekstra dikkat etmesidir. Eğitim koçu, öğrencilerin hem endişelerine hem de gündeminin kaynaklarına dahi odaklanır. Bu sayede son derece stresli bir dönem olarak da bilinen LGS sınavına hazırlık sürecinin daha sağlam ve sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağlar.

Eğitim Koçu Öğrencilerin Harekete Geçmesini Nasıl Sağlar?

Eğitim koçu, öğrencilere sormuş olduğu son derece güçlü sorularla onların kendi içindeki gerçeklerini kendilerinin bulmasını, iç dünyalarındaki gerçek hedeflerine sağlam bir şekilde odaklanmasını ve bu doğrultuda harekete geçmelerini sistematik bir şekil ile  sağlar. Eğitim koçu, özünde sorunlara değil, sorunların çözümlere odaklanır. Öğrencinin durumu kendi içinde netleştirerek onlara motivasyon sağlar. Koçluk süreci içerisinde oldukça etkili olarak yapılan takdir, öğrencilerin değişiklik yapma noktasında kendilerini güvenmelerini ve bu uğurda harekete geçmelerine imkan sağlar. Samimi şekilde olan ve öğrencilerin gerçekten güçlü özelliklerini kapsayan bu takdir, öğrencilerin motivasyon oranını yükseltir. Bu sayede olumlu davranışları kalıcı bir hale gelir. Eğitim koçu aynı zamanda öğrencileri cesaretlendirir. Onların potansiyeline inanarak olumlu yönde bildirimlerde bulunur. Öğrencilere kendilerinin sahip oldukları gücü, yetenekleri ve deneyimleri hatırlatır. Bununla beraber öğrencilerin kendi potansiyellerine ulaşabilmeleri adına onlara ilham verir. Üniversite giriş sınavlarında öğrencilerin belirledikleri hedeflere ulaşabilmeleri için eğitim koçu son derece faydalıdır. Değişim yaşamak, emin adımlarla ilerlemek ve hayallerine ulaşmak isteyen bütün öğrencilerin eğitim koçu ile yola devam etmesi önerilir.