Konsantrasyon ve Odaklanmanızı Artıracak Öneriler

Dikkat dağınıklığı çoğu kişinin yaşadığı bir şeydir. Konsantrasyon ve odaklanma problemini etkileyen birçok neden vardır. Erken yaşta bu problemin üstüne gitmek ve çözmek ileride birçok şey kazandıracaktır. Konsantrasyonunuzu ve odağınızı maksimum seviyede tutmak için sizlere bu yazımızda birkaç öneride bulunacağız.

Uykunuzu İyileştirin

Uykusuz kaldığınız günlerde, derslere yeterli derecede odaklanamamanız çok normaldir. Eğer uyumakta zorlanıyorsanız, uykudan en az yarım saat önce telefonunuza bakmayı bırakın. Günlük olarak minimum 7-8 saat uykunuzu almanız en iyisidir.

Gününüzü ve Haftanızı Planlayın

Genellikle planlamayı zaman yönetimi olarak düşünsek de, özünde planlama dikkat yönetimidir. Gününüzü planlamak için her oturduğunuzda, esasen o gün neye dikkat edeceğinize karar veriyorsunuz. Planlama yapmadan, dikkatinizi beklenmedik dikkat dağıtıcı şeylere harcar ve bunun için bir oyun oynarsınız.

Büyük Görevleri Bölün

Gün içerisinde yapacağınız şeyleri tek seferde yapmak doğru bir adım olmayabilir. Bunun yerine yapacağınız şeyleri ayırmak ve bölmek sizin için çok daha verimli olacaktır.

Kısa Süreli Hedefler Belirleyin

Bir önceki maddelerde belirtilen gibi, uzun süreli bir şeyde odaklı kalmak zor bir iştir. Bu yüzden çalışma hedeflerinizi 25-40 dakika arasında belirlemeniz, odak probleminizi ortadan kaldırır.

Ödül Sistemi Getirin

Tüm gün boyunca sadece ders çalışmak öğrencileri motive etmeyebilir. Bu yüzden de odakları çok kolay bir şekilde dağılabilir. Verimli bir çalışma geçirdikten sonra kendinizi sevdiğiniz bir şeyle ödüllendirmeniz hem motivasyonunuzu hem de konsantrasyonunuzu artıracaktır.

Dikkat Dağıtıcı Unsurları Ortadan Kaldırın

Ders çalışırken çevrenizde teknolojik aletlerin olmamasına özen gösterin. İhtiyacınız varsa bile bildirimlerini kapamayı unutmayın. Sessiz ve tek olacağınız bir ortamda olmanız da konsantrasyonunuzu yükseltecektir.

Küçük Molaları Unutmayın

Sürekli bir şekilde ders çalışmak herkesin odağını bir süreden sonra düşürecektir. Gerektiğinde mola vermeniz ve bu mola süresini uzun tutmamanız gerekiyor. Bunun için geliştirilen tekniklerden biri Pomodoro Tekniği’dir. 25 dakikalık çalışmadan sonra 5 dakika mola şeklinde ilerleyen bu tekniği toplamda dört kere uygulamayı deneyebilirsiniz.