Kariyer Planlaması Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

Kariyer Planlaması Nasıl ve Ne Zaman Yapılır?

  • 29 Aug 21
  • Dersimix Akademi
  • 73 views
  • 0 Comment

Bir kariyer planı, kısa ve uzun vadeli kariyer hedeflerini ve bunlara ulaşmak için yapabileceğiniz eylemleri listeler. Kariyer planları, hangi dersleri alacağınıza karar vermenize ve sizi güçlü bir iş adayı yapacak ders dışı etkinlikleri, araştırmaları ve stajları belirlemenize yardımcı olabilir. Kariyer planlaması bir kere yapıp sonra unutabileceğiniz bir şey değildir. Araştırmanın, ortalama bir çalışanın yaşamları boyunca beş ila yedi kez kariyer değiştireceğini (işleri değil, kariyerlerini) bulduğunu göz önünde bulundurursak, kariyer planlaması yılda en az bir kez yapmanız gereken bir faaliyettir. Fakat öğrencilik döneminde olan arkadaşlar için kariyer planlaması adımı lise döneminden yapılması gereken bir şeydir. Çünkü eğitim sistemi içerisinde alanlara ayrıldıkları için kişinin sözel, dil, sayısal veya eşit ağırlık alanlarından birini seçerek kariyerinin plan başlangıcını yapmış olur. Yine de ilk başta seçtiğiniz alana veya düşündüğünüz kariyere bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Değişen dünyayla birlikte artık önümüze birçok fırsat çıkmaktadır. Bu sebepten ötürü kariyerinizi, kendinizi keşfettikçe yenileyebilirsiniz. Ancak ilk adımını lise döneminde yapmanız, özellikle üniversite tercihlerinde kariyerinizle ilgili bir haritanız olması çok iyi olacaktır. Peki, kariyer planlamasını nasıl yapabilirsiniz?

  • Kariyer seçeneklerinizi belirleyin. Öz değerlendirme yoluyla ilgi alanlarınızı, becerilerinizi ve değerlerinizi inceleyerek rafine bir kariyer seçenekleri listesi geliştirin. Kariyer bilgilerini gözden geçirerek, şirketleri araştırarak ve bu alandaki profesyonellerle konuşarak kariyer seçeneklerinizi daraltın.
  • Diğer faktörleri düşünün. Kişisel tercihlerin ötesindeki faktörleri göz önünde bulundurmalısınız. Bu alana yönelik mevcut talep nedir? Talep düşükse veya giriş zorsa, risk konusunda rahat mısınız? Alana girmek için hangi nitelikler gereklidir? Ek eğitim veya öğretim gerektirecek mi? Bu seçeneği seçmek sizi ve hayatınızdaki diğerlerini nasıl etkileyecek?
  • Karşılaştırmalar yapın. En umut verici kariyer seçeneklerinizi öncelikli beceriler, ilgi alanları ve değerler listenizle karşılaştırın.
  • Öncelik verin. Seçenekleri listelemek yeterli değil. Öncelik vermelisiniz. En iyi becerileriniz nelerdir? Seni en çok ne ilgilendiriyor? Senin için en önemli olan nedir? İster entelektüel açıdan zorlu bir iş, ister aile dostu avantajlar, doğru konum veya büyük bir maaş, sizin için neyin önemli olduğunu ve neyin anlaşmayı bozduğunu bilmenize yardımcı olur.
  • "SMART" hedefler belirleyin. Artık kariyer seçeneklerinizi belirlediğinize göre, bu kararı uygulamak için bir eylem planı geliştirin. Planınızı gerçekleştirmek için belirli, zamana bağlı hedefler ve adımlar belirleyin. Kısa vadeli hedefler (bir yıl veya daha kısa sürede ulaşılacak) ve uzun vadeli hedefler (bir ila beş yıl içinde ulaşılacak) belirleyin.