Hızlı Okuma Teknikleri İle Sınavdaki Başarınızı Arttırın!

Hızlı Okuma Teknikleri İle Sınavdaki Başarınızı Arttırın!

  • 19 Aug 21
  • Dersimix Akademi
  • 64 views
  • 0 Comment

Eğitim sisteminin zorunluluklarından biri, öğrencilerin sınavlarda bulunan soruları hızlı bir şekilde anlayıp çözmeleridir. Bu yüzden de sınav dönemindeki öğrencilerin, başarılarını arttırmak adına hızlı okuma ve anlama yeteneklerini geliştirmeye de yönelmeleri gerekir. Aslında hızlı okuma ve anlama sanıldığı kadar zor değildir. Birkaç teknik üzerinde durarak, bu teknikleri düzenli olarak uygulayarak hızlı okuma ve anlama yeteneğinizi geliştirebilirsiniz.

Hızlı okuma, kelimeleri birer birer tanımlamak yerine, bir paragrafta bulunan cümleleri veya tümceleri tek seferde hızlı bir şekilde tanımlama ve özümseme sürecidir. Bir insan bir dakika da ortalama 150-200 kelimeyi okuyabilir. Ancak beynimizin algılama kapasitesi bundan çok daha fazladır. Kişiden kişiye değişmek beraber beynimiz 600-800 arasındaki kelimeyi algılayabilir. Bu algılamaya okuma konusunda ulaşabilmek için sizlere birkaç teknikten bahsedeceğiz. 

Monologtan Kaçının

Soruları okurken dikkatinizi dağıtacak unsurlardan uzak durmaya çalışın. Sorulara odaklanmak yerine başka düşüncelere girmemeye özen göstermeniz gereklidir. İçinizden de soruyu tekrar etmeniz daha hızlı okumayı ve anlamayı sağlayacaktır.

Metinleri Parçalayın

Göz görüşümüzü kullanarak bu tekniği kolayca uygulamak mümkündür. Cümlede bulunan her kelimeyi tek tek algılamanıza gerek yoktur. Bir bakışta üç kelime okumaya odaklanabilirsiniz. Bunun için cümleleri parçalamak iyi bir yöntemdir.

Önemli Yerlerin Altını Çizin

Çoğu öğrencinin yaptığı hatalardan biri, tüm paragrafın altını çizmektir. Aslında paragrafların hepsinde bulunan ana bir mesaj vardır. Bu mesajı anlamanız ve önemli olan cümlelerin altını çizmeniz çok daha iyi olacaktır. Paragrafla bağlantılı sorulara geldiğinizde, tekrar tekrar okumak yerine önemli noktaları okumanız yeterli olacaktır.

Zamanlayıcı Kullanmak

Uyguladığınız tekniklerin işe yarayıp yaramadığını görmek açısından bir zamanlayıcınızın olması önemlidir. Sorulara başlamadan önce kendinize bir hedef belirleyip ve zamanlayıcınızı kurup soruları çözmeye başlayabilirsiniz.

Kelime Bilgilerinizi Geliştirin

Kelime dağarcığınız ne kadar geniş olursa o kadar kelimeleri anlama kapasiteniz artar. Bazı öğrencilerin zorlandığı şeylerden biri, okurken bilmediği kelimelerle karşılaşmasıdır. Bu öğrenciye vakit kaybettiren bir etkendir. Bundan dolayı kelime bilginizi geliştirmeniz, daha hızlı okuyup anlamınıza fayda sağlar.

Hızlı okuma kabiliyetine erişmek için bu teknikleri düzenli olarak uygulamanız gerekir. Düzenli olarak tekrarlar yaparak bir süreden sonra çok daha hızlı okuyup anlama becerisine sahip olabilirsiniz.