Felsefe, temelinde mantığı ve düşünmeyi barındıran bir derstir. Bu derse ezber şeklinde bakmak yanlış olur. Bilgileri aldıktan sonra analiz etmeli ve üstüne düşünmelisiniz. Felsefe dersinde çalışırken izlemeniz gereken adımları sizlerle paylaşacağız.

Küçük Notlar Alın

Konularla ilgili anahtar kelimeleri tespit etmeye çalışın. Bu anahtar kelimeler, konuları sonrasında çalıştığınızda size hatırlatma yapacaklardır. Bu yüzden uzun notlar yerine bu kelimelerle notlarınızı alabilirsiniz. 

Felsefi Bir Sözlük Edinin

Felsefe okumanın daha zorlayıcı yönlerinden biri, filozofların terimleri günlük konuşmadan farklı şekillerde kullanmaları ve anlamların genellikle zaman içinde değişmesidir. Bir felsefi sözlük, terimlerin ne anlama geldiğini açıklayacaktır.

En Uyanık Olduğunuzda Çalışın

Günün hangi saatinde en iyi konsantre olursanız çalışmaya başlayın. Felsefe dersinde birçok ağır konu bulunmaktadır. Öğrencilerin ise dikkatli bir şekilde bu konuları kavraması gerekir. Bu yüzden en dinç olduğunuz vakitlerde felsefe çalışmaya özen gösterin.

Konularla İlgili Kitap Okuyun

Felsefe konuları ile ilgili yazılmış birçok kitap bulabilirsiniz. Anlatılan konuları, gerçek hayatla bağdaştırarak daha iyi kavrayabilirsiniz. Temel seviyede bu konuları, örneklerle anlatan birçok kitap mevcuttur.