Felsefe Dersinde Nasıl Başarılı Olunur?

Felsefe, öncelikle filozofları ve felsefi düşünceleri ezberlemekle ilgili değildir. Filozofların ortaya koyduğu argümanları anlayabilmek için sadece bunları ezberlemeyi öğrenirsiniz. Ezberlemekten ziyade felsefe dersinde başarılı olmak için yapacağınız birkaç adımdan bahsedeceğiz.

Okumak ve Anlamak

Konuları sadece ezberleyerek değil, okuyarak ve anlayarak başlamalısınız. Felsefe, mantık içeren bir derstir. Üzerine düşünüp kavramanız gerekir. Konu içerisinde kafanızı karıştıran terimleri açıklığa kavuşturmak için çeşitli kılavuzlar kullanabilir veya hocalarınıza sorabilirsiniz.

Konular Hakkında Konuşun

Felsefe sadece bir ders konusu değildir. Dersin dışında da sosyal bir ortamda konuşabileceğiniz bir şeydir. Bu yüzden öğrendiklerinizi başkalarına aktarmayı deneyebilirsiniz.

Derse Katılım

Felsefe düşünerek ve tartışarak anlaşılabilen konuları içerir. Derslere aktif olarak katılmanız ve söz almanız, konuları pekiştirmenizi sağlayacaktır.

Kısa Notlar Almak

Çok fazla kavram içeren bir ders olduğu için bu kavramları zaman zaman unutmanız çok normaldir. Kavramları ezberlemek doğru olmayabilir ama öğrenmek için alacağınız ilk adım, kısa notlar almak olacaktır. Bu notları düzenli olarak tekrar etmeniz de faydalı olacaktır.