Ders Çalışma Programı Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Ders çalışma programı, verimli çalışmak ve hedeflediğin başarıya ulaşmak için başvurabileceğin en etkili yardımcılardan biri. Zira çoğu otorite, plansız şekilde çalışan öğrencilerin; hem tüm derslerine yeteri kadar vakit ayıramadığını hem sosyal hayatını ihmal ettiğini hem de sürekli ders çalışıyormuş gibi hissederek mental anlamda planlı çalışan öğrencilere kıyasla çok daha hızlı yıprandığını belirtiyor. Peki ders çalışmayı eğlenceli hale getirecek ve gerçek bir süper kahraman gibi hem tüm derslerine hem de sosyal hayatına vakit ayırabilmeni sağlayacak bir ders programını nasıl hazırlayabilirsin? İşte karşında, ders programı hazırlama sürecinde fazlasıyla işine yarayabilecek tüyolar...

Çalışma Programı Kişiseldir

Ders çalışma programı hazırlarken farkında olman gereken en önemli husus, çalışma programlarının kişisel olduğudur. Muhtemelen çalışma programı hazırlarken yapabileceğin en büyük hata, çok sevdiğin veya başarısını takdir ettiğin bir arkadaşının uyguladığı ders programını kopyalamaya çalışmak olacaktır. Zira hemen herkesin kendini daha iyi hissettiği saat aralığı, çalışma yöntemi ve çalışma süresi birbirinden farklıdır. Örneğin; bir kişi sabah saatlerinde derslere çok daha iyi odaklanırken bir başka kişi akşam saatlerinde harikalar yaratıyor olabilir. Kendine iyi bir ders çalışma programı hazırlamak istiyorsan öncelikle kendini iyi tanımalısın. Ders çalışma alışkanlıkların konusunda kendini yeterince iyi tanıyana kadar sabırlı olmalı ve sende işe yarayan programı keşfedene kadar farklı farklı programlar denemelisin.

Kendine Yalan Söyleme!

Program hazırlamayı kim sevmez ki? Program hazırlama aşamasında sahip olduğumuz ilham ve motivasyon ile kalabalık listeler yapma, kocaman çizelgeler çizme ve kağıdı aklımıza gelen her şeyle doldurma eğiliminde oluruz. Ancak uygulama aşamasına geldiğimizde kendi ellerimizle bir canavar yarattığımızın farkına varır ve programdaki hedeflere ulaşmakta büyük zorluklar yaşarız. Ardından derin bir hayal kırıklığı ve büyük bir motivasyon kaybı...  Bu hataya düşmemek için ders çalışma programı hazırlama aşamasında kendine karşı dürüst olmalısın. Gerçekçi hedefler koymalı, yaşanabilecek aksilikleri ve zaman kayıplarını da hesaba katmalı ve bir robot olmadığın için programda bazı aksaklıklar yaşanabileceğini kabullenmelisin. Unutma, programın yarım veya bir saat aksaması tamamen pes etmekten çok daha iyidir!

Hangi Derste Gelişmeye İhtiyacın Var?

Hangi ders veya konu özelinde kendini eksik hissettiğini veya hangi derse daha çok ilgi duyduğunu etmek çok önemli. Bu analizin sonuçlarını sağlıklı bir şekilde değerlendirdikten sonra çalışma programında o ders ve/veya konulara daha uzun saatler ayırabilirsin. Halihazırda çok iyi olduğun konu ve dersleri çalışma programına yalnızca tekrar yapacak şekilde entegre edebilirsin. Öncelikleri doğru bir şekilde belirleme yeteneği geliştirerek sadece eğitim hayatında değil iş hayatında da yıldızının parlamasını sağlayacak bir joker kazanabilirsin.

Molaları Es Geçme!

İyi bir ders çalışma programı, mutlaka mola saatleri de içeriyor olmalıdır. Çünkü sürekli masa başında hareketsiz kalmak dikkat dağınıklığı ve odak sorunu gibi olumsuzlukları beraberinde getirir. Vücut ve göz sağlığına zararlı olması da cabası! Tam konsantrasyon sağlayabileceğin maksimum süreyi belirledikten sonra, bu süreyle uyumlu mola sürelerini de programına eklemelisin. Molalarında hareket ederek kan dolaşımını hızlandırabilir veya uzanıp gözlerini dinlendirerek zihnini rahatlatabilirsin. Bu sayede yeniden masa başına dönmen gerektiğinde ferah bir zihinle verimli bir şekilde ders çalışmaya devam edebilirsin.