Çocuğumun Ders Başarısını Nasıl Anlarım

  • 14 Oct 21
  • Dersimix Akademi
  • 85 views
  • 0 Comment
  • Veliler için

Her ebeveyn çocuğuna iyi bir gelecek sunmak ister. Bu isteği gerçekleştirebilmek adına da çocuğunun eğitim hayatını fazlasıyla önemser. Ancak çocuğunuzun başarısı sizin için ne kadar önemli olursa olsun çocuğunuzu aşırı sıkmamaya özen göstermelisiniz. Çünkü aşırı sıkılan çocuklar, zamanla bıkkınlık ve yorgunluk hissederek derslerine olan ilgisini tamamen kaybedebilir. Bu noktada çocuğunuzun yeteri kadar başarılı olup olmadığını iyi tahlil etmeniz gerekir. Peki ama nasıl?

Not Her Şey Değildir

Çocuğunuzun başarısını ölçmek için kullanabileceğiniz pek çok yöntem bulunuyor. Ancak çocuğunuzun başarısını sadece almış olduğu notlar ve sınav sonuçları üzerinden değerlendirmek kesinlikle bu yöntemlerden biri değil. Çünkü çocuğunuza not üzerinden baskı kurduğunuz zaman çocuğunuzu istemeden de olsa kopyaya yönlendirebilirsiniz. Daha da kötüsü çocuğunuz derslerini yalnızca not almaya yarayan bir araç olarak görmeye başlayabilir.

İyi notlar elde etmek için farklı yöntemler deneyen öğrencilerin çalacağı son kapı dersleri öğrenmektense ezberlemeyi tercih etmektir. Ezber yapmak kimi zaman gerçekten de yüksek notlar almayı sağlasa da kalıcı öğrenmenin önündeki en büyük engeldir. Öğrenci, ezberleyip geçtiği dersi çok kısa bir sürede unutur. Bu da eğitimin asıl amacına ulaşmasına mani olur. Bir yazılıya sadece ezber yapıp giren öğrenci, o yazılının içeriğindeki konularla LGS veya TYT gibi daha ciddi sınavlarda karşılaştığında ciddi anlamda zorlanabilir.

Çocuğunuzu Duygu Dünyasını Keşfedin

Çocuğunuz ister ilkokulda ister lisede olsun, sosyalleşmek ve enerjisini harcamak için çeşitli aktivitelerde bulunması beklenir. Eğer çocuğunuz çok hareketsiz ve içine kapanıksa bu durumun kısa bir süre içerisinde eğitim hayatındaki başarısına da yansıyacağından emin olabilirsiniz. Çocuğunuzun psikolojik olarak iyi hissetmediğini anladığınız zamanlarda mutlaka anlayışlı ve çözüm odaklı davranmalısınız. Büyümenin ve okul yaşamının dönem dönem gerçekten stresli olabileceğini göz ardı etmemelisiniz. Çocuğunuzun başarılı olup olmadığını, yalnızca akademik açıdan değil; sosyal ve duygusal açılardan da bir bütün olarak değerlendirmelisiniz.

Sportif ve Sanatsal Başarıları Hiçe Saymayın

Söze bir klişeyle başlayalım: Herkes doktor, avukat, mühendis, hakim olmak zorunda değil. Bazı çocukların da büyüyüp olimpiyat madalyası kazanmasına ihtiyacımız var. Eğer çocuğunuzun spor veya sanat dallarına aşırı ilgisi varsa alakalı derslerde bu ilgi ortaya çıkacak ve öğretmenler tarafından fark edilecektir. Çocuğunuzu matematik ve Türkçe problemleri çözmeye programlı bir robot gibi görmek yerine çocuğunuzun içindeki cevheri keşfetmeye odaklanmalısınız. Çocuğunuz, okul içi ve/veya okullar arası düzenlenen spor müsabakalarında veya sanat yarışmalarında başarılıysa muhakkak bunun üzerine gitmelisiniz. Kendinizi sorgulayarak başarı beklentinizi çocuğunuz ilgi duyduğu ve yetenekli olduğu alanlara kaydırmalısınız.

Temel Becerilere Odaklanın

Çocuğunuzun mantıklı düşünebilme, okuduğunu anlama ve dört işlem yapma gibi temel yeteneklerini gözlemleyerek başarısı ve potansiyeli hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Çocuğunuzun temel becerilerini ölçmek için aynı anda aynı kitabı okuyup üzerine tartışabilir, birlikte sudoku çözebilir ve çocuğunuza temel düzeyde dört işlem bilgisi gerektiren minik görevler verebilirsiniz.