Lise son sınıfa gelen öğrenciler, üniversite eğitimine başlayabilmek için seviyelerini ölçen bir sınava girerler. Kimileri istedikleri sıralamaya ve puanlara sahip olarak çeşitli üniversitelere yerleşirken kimileri ise hedeflemiş oldukları sonuçları elde edemezler. Bu sebeple de üniversiteye geçiş sınavına bir kez daha hazırlanma kararını vererek mezuna kalırlar. Aileler için bazı zamanlarda tedirgin edici olsa da aslında bu çok normal bir durumdur. Ancak pek çok aile, çocuğu mezuna kalmak ve sınava bir yıl daha hazırlanmak istediğinde hayatından bir yılı çalıp boşa geçirdiği hissine kapılır. Dolayısıyla da ister istemez çocuğu üzerinde bir baskı oluşturur. Bu durum da çocuğun psikolojisi üzerinde olumlu etkiler yaratmaz.

Mezuna Kalmak Nedir?

Ülkemizde de oldukça popüler olan ve birçok öğrenci tarafından tercih edilen mezuna kalmak, ilk sene üniversiteye giriş sınavında istediği sonucu alamayan öğrencilerin kullandığı bir terimdir. Bazı öğrenciler, üniversite sınavı için bir yıl daha hazırlanmak ve daha iyi sonuçlar alacağına inanabilir. Düzenli ve programlı bir çalışma sayesinde bu inançları da gerçekleşir. Fakat çocuğu mezuna kalmak isteyen veliler, bunun kötü ve olumsuz bir durum olduğu düşüncesiyle çocuğuna çeşitli sebeplerden ötürü baskı yapar. Aileden gelen baskı sebebiyle de öğrenci, olumsuz etkilenir.

Neredeyse her yıl sınava giren öğrencilerin %40’ı mezuna kalarak yeniden hazırlanmayı tercih eder. Çünkü sınav içeriği ve psikolojisi, ilk sene planlanan gibi geçmeyebilir. Bu tip durumlarda öğrenciler, sınav süreci ile ilgili tecrübeli oldukları için daha verimli bir ders çalışma sürecine sahip olurlar. Kendilerini daha iyi tanımaları sebebiyle de bireysel olarak potansiyellerini en yükseğe çıkarmayı hedeflerler. Çocuğu mezuna kalan ve bu konuyla ilgili telaş içerinde olan veliler, bu durumun çok normal ve yaygın olduğunun farkına varmalıdırlar. Mezuna kalan öğrencinin daha başarılı olabilmesi için psikolojisinin iyi olması gerekir. Bu nedenle de aile bireylerinin herhangi bir gergin davranışı, öğrencinin bütün düzenini etkileyebilir. Veliler, çocukları mezuna kalmak istedikleri zaman onları desteklemeli ve her zaman daha iyisini başarabileceklerine inanmalıdırlar.

Mezuna Kalmanın Avantajları Nelerdir?

Mezuna kalmak ve sınava tekrardan hazırlanmak isteyen birçok öğrencinin velisi, bu durum ile ilgili bir ön yargıya sahiptir. Oysaki mezuna kalmanın öğrenciye kattığı çeşitli tecrübeler ve beraberinde getirdiği avantajlar bulunur. Bu avantajları maddeleyerek açıklamak gerekirse;

  • Tüm konuları okulda işlemiş olan öğrenciler, mezun yılında yalnızca soru çözmeye odaklanırlar.
  • Ödev ya da yazılı gibi okul hayatında öğrencilerin dikkatini dağıtan durumlar olmayacaktır.
  • Sınava girerek o anın psikolojisini tecrübe eden öğrenciler, kendileri için en uygun ve verimli olacak olan ders çalışma programlarına sahip olurlar.
  • Düzenli şekilde ders çalışmanın ardından çeşitli sosyal aktivitelere de vakit ayırabilirler.

Mezuna kalmak, kişinin kendi hayatını kısıtlamadan üniversite sınavı için bir yıl daha hazırlanmaktır. Avantajları da bulunan bu durum, veliler için de normal ve sıradan karşılanmalıdır.