AYT Fizik Dersine Nasıl Çalışılır?

  • 30 Sep 21
  • Dersimix Akademi
  • 90 views
  • 0 Comment
  • AYT

AYT Fizik, içeriğinde çok fazla sayısal konular içeren bir derstir. Bu yüzden çoğu öğrencinin gözünü korkutur. YKS sınavına hazırlanan öğrencilerimiz için AYT Fiziğe nasıl çalışmaları gerektiğini bu yazımızda paylaşacağız. 

Yorum Sorularına Ağırlık Verin

YKS sistemi geldiğinden beri, ÖSYM artık öğrencilerin önüne yorum ağırlıklı bir sınav sistemi getirdi. Elbette, AYT Fizikte sayısal sorular da mevcut. Fakat çoğu soru öğrencinin yorumlama biçimini ölçüyor. Bu yüzden de AYT Fizik çalışırken yorumsal ve modelleme şeklinde ki sorulara ağırlık verin.

Farklı Kaynaklardan Soru Çözün

AYT Fizik çalışırken sadece tek bir kaynaktan soru çözerek başarılı olamazsınız. Aslında bu alanda tahmininizden fazla soru tipi mevcuttur. Bu yüzden farklı kaynaklardan da soru çözmeyi ihmal etmeyin.

Formüllerin Mantığını Kavrayın

Sadece formül ezberlemek AYT Fizikte işinize yaramaz. Elbette formülleri bilmeniz gerekiyor ancak başta da söylediğimiz gibi, AYT Fizik sorularının çözümü yorumlamaya dayanıyor. Bu yüzden formüllerin mantığını anlamaya çalışın.

Çıkmış Soruları Çözmeyi İhmal Etmeyin

Bu her ders için geçerli olsa da AYT Fiziği çok daha iyi anlamanız için önceki senelerde çıkmış soruları çözmeniz de fayda var. Yeni nesil soru tiplerini net bir şekilde görmenize yardımcı olacaktır.