KARİYER

  • 56 Görüntüleme

AYT sınavı, üniversiteye girmek isteyen öğrenciler için büyük önem taşıyan bir sınavdır. Öğrencilerin sınavda başarılı olmaları, onları iyi biri üniversite kazanmalarını sağlayacaktır. Sınavda başarıyı yakalamak isteyen kişilerin düzenli çalışması şarttır. Bu düzeni yakalamak için ise bir çalışma programına sahip olmak gerekir. Bu çalışma programına sadık bir şekilde çalışıldığı takdirde öğrenciler hayallerinde olan üniversiteyi ve bölümü kazanabilirler. Peki, AYT çalışma programı nasıl hazırlanmalı? Bu yazımızda dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsedeceğiz.

Kapasitenize Göre Plan Yapın

Kendiniz zorlamak bazı zamanlar iyidir fakat kapasitenizin dışına çıkmak ve gerçekçi olmayan bir program uygulamaya çalışmak sizi kötü etkileyecektir. İlk önceliğiniz sizi sıkmayacak ve sadık kalabileceğiniz bir çalışma programı olsun. Bu programın düzeyini ileriki haftalarda artırabilirsiniz. 

Molalarınız Olsun

Kendinize uygun AYT çalışma programı içerisine yeterli molalar eklemeyi unutmayın. Program ne kadar sert olursa o kadar başarılı olacaksınız yaklaşımı doğru değildir. Başarılı olmak istiyorsanız, dengeli bir şekilde ders programı hazırlamak ve buna düzenli bir şekilde uymak önemli bir noktadır.

Konuları Haftalara Bölün

AYT sınavı, öğrencilerin kendi alanları hakkında bilgi birikiminin sorgulandığı bir sınavdır. Bu yüzden alanlarınıza göre ilk olarak ders önceliğinizi belirlemelisiniz. Ders önceliğini belirledikten sonra AYT konularını haftalık olarak bölmeniz gerekir. Hangi konuları ne zaman bitirmeniz gerektiğini net bir şekilde belirlerseniz, işiniz daha da kolaylaşacaktır.

Rutinleriniz Olsun

AYT çalışma programınıza bazı rutinlerinizi eklemelisiniz. Bu rutinler, alan denemesi günü, AYT denemesi, belli bir ders günü ve saati olabilir. Bunları kesinlikle her hafta yapmalı ve aynı zamanda belli bir günde yapmalısınız. Bu rutinlere sadık kalmanız da büyük önem taşır.

Programınızı Haftalık Olarak Belirleyin

Aylık program belki rutininizi belirleyememenize veya AYT çalışma programınıza sadık kalamamanıza sebep olabilir. Haftalık programınızı belirlemeniz en sağlıklısı olacaktır. Eksiklerinizi görüp buna göre programınızı yenileyebilirsiniz.

Ödül Sistemi Uygulayın

Her zaman ders çalışmak bir süreden sonra motivasyonunuzu etkileyecektir. Ders çalışma programınızı tam olarak uyguladığınızda kendinize bir ödül verebilirsiniz. Bu istediğiniz herhangi bir şey olabilir.