2023 LGS Fen Dersinde Başarılı Olmak İçin Neler Yapılmalı?

2023 LGS Fen Dersinde Başarılı Olmak İçin Neler Yapılmalı?

Sayısal bölüm okuyan ve lise hayali kuran öğrencilerin en çok zorlandığı derslerin başında fen dersleri gelmektedir.  Fen derslerinde başarılı olan öğrenciler gelecek ile ilgili güzel tercihler yapabilmekte ve hayal ettiklere mesleklere ulaşmaktadır. Genel olarak fen bilgisi dersleri; fizik, kimya ve biyolojiden oluşmakta olup toplamda 10 konu bulunmaktadır. Her yıl bu derslerden toplam 20 adet soru sorulmaktadır. Her sorunun ham puanı ise 4,2 olarak belirlenmiştir. Bu derslerden başarılı olmak için yapılması gereken en önemli etken not çıkarmaktadır. Öte yandan günlük tekrar yapmak ve bol soru çözümü konuların hızlıca pekişmesini sağlayacaktır. Ayrıca mutlaka evlerde ek video konu anlatımları izlenmelidir.

Önce Konu Anlaşılmalı

Birçok öğrencinin yaptığı hataların başında konuyu tam anlamadan soru çözmek gelmektedir. Ancak bu durumun öğrenciye hiçbir faydası dokunmamaktadır. Bu nedenle öğrenciler ilk olarak konu tekrarı yapmalı konu tam olarak anlaşıldıktan sonra soru çözümüne geçilmelidir. Soru çözümlerinde ise tek bir kaynak kullanılmaması gerekmektedir. Her konuyu en az 3 farklı kaynaktan çözmek tüm soru kalıplarının öğrenilmesine yardımcı olacaktır. Son olarak ise yanlış çözülen veya çözülemeyen sorular mutlaka not alınmalı ve doğrusu öğrenilmelidir.

Her gün Sadece Bir Ders Çalışılmalı

Fen bilgisi dersleri genel olarak en zor dersler sınıfında yer almaktadır. Bu nedenle konu anlatımları ve soru çözümleri Türkçe veya sosyal bilgiler derslerinde olduğu gibi kısa zamanlarda gerçekleşmemektedir. Bu nedenle günde sadece 1 derse çalışılması dersin daha iyi anlaşılmasını sağlamaktadır. Öte yandan her güne ayrı bir program yapılmalıdır. Örneğin pazartesi günleri fen bilgisi dersi var ise salı günü sosyal veya Türkçe dersi olmalıdır. Peş peşe aynı derse çalışmak öğrencinin o dersten bunalmasına neden olabilir.

Asla Ezber Yapılmamalı

Bu derslerin ezber yapılması kısa zamanda soru çözümüne yardımcı olabilmektedir. Ancak ezber yapılan konular uzun zamanlarda akılda kalmamaktadır. Bu nedenle ezber yapmak yerine not alarak ders çalışmak ve bu notları günlük olarak tekrar etmek daha yararlı olacaktır. Genel olarak haziran ayalarında düzenlenen LGS sınavının hazırlıkları eylül veya ekim aylarında başlamaktadır. Bu aylarda çalışılan konuların büyük bir kısmı haziran ayına kadar unutulmaktadır. Bu nedenle öğrenciler bildiği konuları dahi sınavda yapamamaktadır. Bu yüzden kesinle ezber eğitime alışılmaması gerekmektedir.

8. Sınıf Fen Derslerinden Çalışmaya Başlanmalı

Genel olarak LGS sınavında fen bilgisi derslerine ait sorularda 8. sınıf derslerine ağırlık verilmektedir. Özellikle fizik ve kimya derslerinin sorularının neredeyse tamamı 8. sınıf seviyesinde olmaktadır. Bu nedenle ilk olarak 8. sınıf seviyesine ait konulara ağırlık verilmesi gerekmektedir. Öte yandan soru çözümlerinde de 8. sınıf soru kitaplarına ağırlık verilmesi daha yararlı olacaktır. Son olarak ise soru bankalarında sorular ile LGS sınavında çıkan sorular bazen birbiri ile benzer olmamaktadır. Bu nedenle mutlaka 8. sınıf denemelerinin çözülmesi gerekmektedir. Deneme çözerken mutlaka birden fazla kaynak kullanılmalı ve çözümlü denemeler tercih edilmelidir.

Sınava Bir Ay Kala Son Tekrar

Öğrenciler ne kadar çok çalışırlarsa çalışsınlar aylar sonra bazı temel bilgiler unutula bilinmektedir. Bu nedenle sınava 1 ay kala soru çözümleri bırakılmalı ve her gün en az2 adet denem çözülmelidir. Deneme çözümlerinin yanında bir de sadece fen bilgisi dersleri değil tüm derslerin kısa bir tekrarı yapılmalıdır. Ancak bu tekrarlar sınavın son gününe kadar yapılmamalıdır. Tekrar yetişmese bile sınava son 3 gün kala ders çalışma sonlandırılmalıdır. Çünkü sınavda başarılı olabilmenin en önemli aşaması zihinsel dinginliktir.