15 yaşından sonra jimnastiğe başlanır mı

15 yaşından sonra jimnastiğe başlanır mı

  • 3 Jun 22
  • Administrator
  • 23 views
  • 0 Comment

Spor her yaştan kişinin gelişimi ve büyümesi dikkate alınarak yapılmalıdır. Çocukların 4 ve 5 yaşlarından itibaren oyun aktivite tarzında spor yaptırılarak gelişmesine ve büyümesine katkıda bulunabilir. Organize olarak gerçekleştirilen spor dallarına ve yarışmalarına katılım yaşı olarak 10 yaş öneriliyor. Spor dalları için üst düzey antrenmanlar ise 15 ve 16 yaşlarından sonra yapılabilir.

Spor yapmak her yaş grubu için faydalı bir aktivitedir. Spor yapmanın yaşı yoktur. Jimnastiğe başlama yaşı ortalama olarak 3 yaştır. 3 yaşından itibaren kişinin yapabileceği bir spor olan jimnastik ilk etapta hareketlerin basit ve zaman içerisinde ilerlemesi ile yönlendirilebilir. İlk olarak jimnastiğe başlama yaşı 6 idi. Daha sonra yapılmış olan bilimsel araştırmaların sonucuna göre jimnastiği erken başlama yaşı olarak 3-4 yaş arası belirtilmiştir.

Jimnastiğe 3 ve 4 yaşlarında başlanabilmesinin temel sebebi bu yaştaki çocukların psikomotor, bilişsel ve duyusal ilerlemesine büyük oranda katkı sağlamasıdır. Temel olarak jimnastiğe başlama yaşı 2 ile 12 yaş arasında olabiliyor. Her yaş grubuna bağlı olarak yapılan jimnastik aktivitesi değişiklik gösterecektir. Olgunluğa erişmiş olan yetişkinler de jimnastik ile uğraşabilirler.

Jimnastiğe Başlama Yaşı Kaçtır?

Eğlenceli spor dallarından birisi olan jimnastiğe başlama yaşı otoriteler tarafından standartlaştırılmış genel kanıya göre 6 yaş olarak belirlenmiştir. Bazı araştırmalarım yapılması sonucunda daha erken yaşlarda jimnastiğe başlanmasının daha faydalı olacağı belirtilmiştir. Hem psikomotor hem de bilişsel ve duygusal şekilde en iyi ilerleme sağlayan 3 ve 4 yaşlarının jimnastiğe başlamak için daha ideal olduğu ortaya çıkmıştır.

3 ve 4 yaşlarında jimnastiğe başlayan çocukların akranlarından daha iyi bilişsel, psikomotor ve duyusal gelişim gösterdikleri izlenmiştir. Jimnastik temeli bulunan oyunlar sayesinde çocuklar bu dal ile tanışacaklardır. Sinir ve kas koordinasyonlarının güçlenmesi sporun Temel amacıdır. Vücut dayanırlığını artmasının yanı sıra esneklik ve kuvvet de geliştiriyor. Çocukların fiziksel seviyelerini geliştirmesine katkı sağlayan en iyi spor jimnastik olarak görülmektedir.

3 ve 4 yaşında jimnastik yapmaya başlayan çocuklarda spor sayesinde denge, sürat, koordinasyon, kuvvet, esneklik, çeviklik gibi motor becerileri hızlı şekilde gelişme gösteriyor. Lokomotor denilen fiziksel becerileri tırmanma, koşma, sıçrama gibi özellikler akranlarına göre daha ileri seviyelerde başarı gösteriyor.

Jimnastik İçin Erkeklerde En İdeal Yaş Kaçtır?

Her yaşta Spor yapmak oldukça önemlidir. Jimnastik gibi vücut geliştirici sporlara başlama yaşı ise ortalama 3'tür her erkek çocuğu 3 yaşından itibaren jimnastik sporu yapmaya başlar ancak spora ilk olarak oyun Temelli başlaması önerilmektedir. Vücudun esneklik kazanmasını amaçlayan bu spora 3 yaşından küçük olan erkek çocuklarının katılması mümkün değildir. Erken yaşlarda spora başlayan kız ve erkek çocuklar okul hayatlarında daha disiplinli ve daha başarılı olurlar. Çocuklar spor aktiviteleri sayesinde enerjilerini dışa doğru bir şekilde vururlar.

Jimnastik İçin Kızlarda En İdeal Yaş Kaçtır?

Psikomotor davranışları 3 yaşından önce ileri seviyede gösteremeyen kız çocukları 3 yaşından önce jimnastiğe başlayamazlar. Jimnastiğe başlayabilmek için kız çocuğunun ortalama olarak 3 yaşında olması uzmanlar tarafından öneriliyor. Jimnastiğin temel amacı çocukta esneklik kazanmaktır. Küçük yaşlarda spora uyum sağlamak ve davranışları yapabilmek mümkün olmayacaktır. Erken yaşlarda hem erkek hem de kız çocuklarının spora başlamaları oldukça önemli. Ancak 3 yaşından önce çocuklar ilgi ve yeteneklerini hareketlere veremeyeceği için verim elde edilemez. Çocuğun yeteneklerinin ve ilgilerinin belli olmasının ardından ilgileneceği alana yönlendirme yapılabilir.  Böylece çok daha doğru bir yönlendirme yapılmış olur.